Trasa tramwajowa na górnym tarasie Rataj do remontu

Na Górnym Tarasie Rataj powstanie nowoczesna, trwała, bezpieczna i cicha trasa tramwajowa, a infrastruktura przystankowa zostanie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Rondo Żegrze zostanie rozbudowane. 

Kompletnie przebudowane zostanie torowisko, a także sieć trakcyjna na całym odcinku od ronda Żegrze do os. Lecha. Będą nowe przystanki tramwajowe, a przystanek Os. Czecha stanie się przystankiem zintegrowanym, tramwajowo-autobusowym, gdzie przesiadki będą dokonywane „drzwi w drzwi”. Tam też zostanie wybudowane nowe dodatkowe przejście naziemne, które umożliwi swobodny dostęp do przystanku osobom niepełnosprawnym.

Rozbudowane zostanie rondo Żegrze (powiększy się jego średnica). Zlikwidowane zostaną niewygodne przejścia podziemne, powstaną przystanki tramwajowe od strony ul. Żegrze. W tym rejonie nastąpi też przebudowa i budowa nowych chodników oraz dróg rowerowych. Przebudowane zostanie oświetlenie, kanalizacja deszczowa, sieć wodociągowa oraz gazowa itp.  W rejonie ronda Żegrze zasadzono będą nowe drzewa, a także postawiona zostanie tzw. mała architektura na przystankach, jak wiaty, ławki, czy tablice informacji pasażerskiej.

Przetarg na przebudowę wygrała spółka ZUE S.A. Jak powiedział portalowi poznan.pl Paweł Śledziejowski prezes Poznańskich Inwestycji Miejskich :

Spółka ZUE S.A. zadeklarowała, że zrobi to w ciągu 14 miesięcy od podpisania umowy, czyli w terminie o miesiąc krótszym niż początkowo zakładaliśmy. Zgodnie z harmonogramem, w 2018 roku zasadnicze prace będą się toczyć w rejonie ronda Żegrze, natomiast w przyszłym roku będzie równolegle prowadzona przebudowa trasy na Górnym Tarasie Rataj. Prace obejmą zarówno infrastrukturę transportową (ok. 2,2 km trasy łącznie z ułożeniem torów pod kątem budowy nowej trasy tramwajowej na ul. Unii Lubelskiej), jak i drogową. 

Prace rozpoczną się w sierpniu, a ich zakończenie planowane jest na koniec 2019 roku. Będą kosztować ok. 100 mln zł.

 

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl