Spotykała się tu krakowska bohema. Właśnie przeszła remont. Zobaczcie!

Wygląda jak milion dolarów lub jak bombonierka? To nie powiedzieć nic. Jedna z najpiękniejszych miejskich willi przy Wieniawskiego przeszła kapitalny remont. Bez niego mogłaby źle skończyć.

Chodzi o przepiękną willę miejską przy ul. Wieniawskiego 21/23. Budynek niszczał przez lata. W końcu willę od Miasta kupiła Polska Akademia Nauk i zadecydowała, że umieści w niej Instytut Chemii Bioorganicznej. Niezbędny był kapitalny remont. Ten właśnie dobiegł końca i ponadstuletnia willa wygląda jak na początku XX wieku.

Willa przy Wieniawskiego

Secesyjna willa oddana do użytku została w 1910 r. Początkowo spotykała się tu bohema… Krakowska. Właścicielem budynku był bowiem Apolinary Jan Michalik – twórca kultowej przedwojennej krakowskiej kawiarni Jama Michalika. W willi bywali twórcy kabaretu „Zielony Balonik” – Teofil Trzciński czy Witold Noskowski i Karol Frycz. Po II wojnie światowej mieszkali tu zwykli poznaniacy. Budynek mieścił mieszkania komunalne. Teraz znajdą w nim swe miejsce naukowcy. Willa przy ul. Wieniawskiego stanie się domem dla Centrum Innowacyjności i Edukacji Społecznej Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN.

fot. Łukasz Gdak

Czytaj też: Będzie miał panoramiczny basen z przezroczystym dnem. Nowy luksusowy hotel powstaje w Poznaniu

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl