Ruszają prace na kolejowej obwodnicy Poznania. Pojadą tędy pociągi… byle nie puste

Już w połowie miesiąca ruszają prace przy kolejowej Towarowej Obwodnicy Poznania. Po ich zakończeniu będę tędy jeździły pociągi. Pytanie, czy nie puste? Zastanawiają się nad tym stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania.

Jego członkowie nic nie zakładają. Po prostu zastanawiają się i zadają poznaniakom pytanie: „Czy interesuje Cię podróżowanie koleją po obwodnicy Poznania?”. Odpowiedzieć na nie można w specjalnej ankiecie dostępnej tutaj.

Na schemacie zaznaczyli planowane stacje, również te, które być może powstaną później – na Druskienickiej i Jeżycach. O powstanie tej ostatniej stacji zabiegają jeżyccy radni.

Członkowie IDP pytają poznaniaków, czy będą podróżowali po nowej udostępnionej podmiejskim pociągom trasie. Starają się też na podstawie udzielanych odpowiedzi ocenić, które odcinki mogą cieszyć się największą popularnością wśród pasażerów.

– Obwodnica ma kształt zamkniętego pierścienia, ale nie musi to oznaczać kursowania w kółko. Na razie taki układ jest jednak rozpatrywany przez Województwo i Miasto Poznań – zwracają uwagą członkowie Inwestycji dla Poznania i sugerują, że pociągi być może powinny też w przyszłości zjeżdżać z obwodnicy i docierać także do stacji Swarzędz lub nawet Kostrzyn.

fot. IdP

– Nie rozstrzygamy tego – o to właśnie pytamy Was. Prosimy o wypełnienie tej ankiety i bardzo dziękujemy za poświęcony czas – zaznaczają autorzy ankiety.

Tymczasem prace na kolejowej obwodnicy ruszą już w drugiej połowie lipca.

– Początkowo zmodernizujemy tory na szlakach Poznań Piątkowo – Kiekrz i Zieliniec – Koziegłowy. Roboty będą uwzględnione w rozkładzie jazdy, aby inwestycja nie wpływała na możliwości sprawnej obsługi pociągów pasażerskich i towarowych w Poznańskim Węźle Kolejowym – informuje Radosław Śledziński z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

– Po remoncie pociągi pojadą trasą obwodową z prędkością 120 km/h, a czas przejazdu pełnym „ringiem” przy zatrzymaniach na wszystkich przystankach szacowany jest na ok. 50 min. Dla zapewnienia przejazdów wybudujemy nową łącznicę między Poznaniem Strzeszynem a Poznaniem Piątkowo i wyremontujemy długą na ok. 1 km estakadę kolejową nad Wartą (w dzielnicy Naramowice) – czytamy w komunikacie PKP.

fot. Łukasz Gdak

Czytaj też: Testy koziołków przed powrotem na wieżę ratusza. „To kwestia kilku dni”

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl