Poznań liderem kawiarenek. Można dostać grant na start

Kawiarenki naprawcze, to miejsca, które działają w duchu zero waste. To miejsce gdzie można m.in. naprawić rower, zszyć rozdarte ubranie czy dać nowe życie staremu mikserowi. W Poznaniu i okolicach jest ich najwięcej w kraju. Fundacja Veolia Polska rozpoczęła nabór do drugiej edycji konkursu StarterPack w ramach programu Naprawiamy z Veolią. Można dostać nawet 7 tysięcy złotych i przydatny sprzęt na start.

– W Poznaniu i okolicach jest dziewięć kawiarenek naprawczych. Poznań jest więc liderem, to tutaj jest najwięcej takich kawiarenek w Polsce. Są m.in. w centrum miasta, na Grabarach czy Naramowicach. Kawiarenki zajmują się różnymi tematami. Kawiarenki naprawcze powstały z pomysłu Fundacji Veolia, której zależało na pielęgnowaniu zasobów, których mamy coraz mniej i dzięki temu żyć zgodnie z zasadą zero waste. Aby zacząć prowadzić kawiarenkę trzeba mieć swój lokal. My wspomagamy organizacje i dajemy grant – powiedział Paweł Kwiatkowski z Fundacji Veolia Polska.

W mieście znajdziemy miejsca, w których możemy skorzystać z pomocy i naprawić popsute, stare przedmioty. Dzięki temu ograniczamy kupowanie nowych, co dobrze wpływa na środowisko i oszczędzamy pieniądze. Naprawimy w nich m.in. ubrania, meble, rowery czy sprzęt AGD. Oto lista miejsc:

fot. Naprawiamy z Veolią Facebook

Kawiarenka to nie zwykły serwis

Korzystanie z kawiarenek naprawczych jest bezpłatne, jednak wymagane jest zaangażowanie. Nie jest to zwykły serwis naprawczy. Ideą kawiarenki jest to aby mieszkańcy wspólnie zdobywali praktyczne umiejętności i potrafili samodzielnie naprawić i konserwować przedmioty. Takie działania wzmacniają lokalną społeczność i zwiększają świadomość ekologiczną.

Wśród wymienionych miejsc znalazła się również dobrze znana mieszkańcom łazarza Podzielnia. To ustabilizowana instytucja, która w ubiegłym roku była beneficjentem programu. Podzielnia zorganizowała cykl napraw, w każdym miesiącu skupiając się na innej tematyce.

fot. Fundacja Veolia

W tym roku organizacje ubiegające się o grant w konkursie organizowanym przez Fundację Veolia mogą otrzymać od 3 do 7 tysięcy złotych. Ponadto nowopowstałe kawiarenki naprawcze dostaną zestawy narzędzi dopasowane do ich profili działania, zapas kawy, podręczniki DIY i instruktarze jak prowadzić taką przestrzeń. Fundacja zapewni również wsparcie merytoryczne i szkolenie z zakresu komunikacji. Wnioski o grant można składać od 8 do 21 lipca.

fot. Fundacja Veolia

Na terenie całej Polski działa już 30 kawiarenek naprawczych. Dzięki nim mieszkańcy nie tylko dają przedmiotom drugie życie i ograniczają ilość odpadów ale również spędzają wspólnie wolny czas.

fot. Fundacja Veolia

Czytaj także: Niepełnosprawni turyści są wyśmiewani. Koniec z tym. W Poznaniu już nad tym pracują | wpoznaniu.pl

źródło: Facebook

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl