Problemy finansowe związane z używaniem dronów

Wydział Klimatu i Środowiska Miasta Poznania informuje o ograniczonych środkach, które umożliwiają badanie powietrza za pomocą antysmogowych dronów.

Zadaniem bezzałogowych statków powietrznych jest szukanie dymu ze spalanych przez poznaniaków śmieci. Kontrole za pomocą dronów odbywają się od 2019 roku. W tej chwili wiemy, że zaplanowano 25 dni pomiarowych od lutego do połowy kwietnia. Niestety nie ma środków finansowych na pokrycie dalszych badań.

DRONY TYLKO W PIERWSZYM PÓŁROCZU

Jak podaje Wydział Klimatu i Środowiska Miasta Poznania, ta usługa może być realizowana w pierwszym półroczu 2023 roku. Brak pieniędzy uniemożliwia to, by kontynuowano ją w drugiej połowie roku.

ZNACZNIE MNIEJSZA LICZBA DNI POMIAROWYCH

W 2022 roku drony antysmogowe funkcjonowały od stycznia do kwietnia oraz od października do grudnia. Miasto wydało 128 tysięcy złotych na 75 dni pomiarowych. Ze względu na ograniczenia finansowe liczba dni w tym roku ma być aż trzy razy mniejsza.

ZEBRANO PONAD 1300 PRÓBEK Z KOMINÓW

W ostatnich dwóch latach dron latał łącznie przez 330 godzin. W tym czasie udało się zebrać próbki z 1389 kominów. A szczegółowa kontrola straży miejskiej doprowadziła do wystawienia 20 mandatów i trzy pouczenia.

Patrząc statystycznie na ilość wykonywanych pomiarów oraz liczbę wykryć spalania materiałów niedozwolonych można uznać, że problem ze spalaniem odpadów na przestrzeni lat sukcesywnie maleje. Oznacza to wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców co cieszy – podkreśla Magdalena Żmuda, dyrektorka Wydziału Klimatu i Środowiska UMP. 

Bartłomiej Najtkowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl