Poznańskie koziołki jeszcze nie pojawią się na ratuszowej wieży

Już od ponad miesiąca koziołki nie trykały się na ratuszowej wieży. Mimo zaplanowanego na 29 czerwca ich powrotu, popularna atrakcja turystyczna nadal nie działa. Czy symbol miasta zagości jeszcze na ratuszowej wieży?

Na poznańskim ratuszu, punktualnie w południe rozbrzmiewał hejnał, a na wieży pojawiały się dwa koziołki, które 12 razy trykały się głowami. Codziennie ten spektakl przyciągał na Stary Rynek tłumy turystów.

Niestety, 22 maja mechanizm wprawiający koziołki w ruch przestał działać. Muzeum Narodowe w Poznaniu poinformowało, że koziołki uległy awarii, a naprawa zajmie około tygodnia. Niestety, po tym czasie okazało się, że usterka jest poważniejsza.

– Robimy co w naszej mocy – zapewniał Paweł Oses, rzecznik Muzeum. – Bądźmy dobrej myśli, ale koziołki muszą być naprawione najpóźniej do 29 czerwca, kiedy obchodzimy imieniny patronów Poznania, świętych Piotra i Pawła – dodał.

Koziołki z czarnymi elementami. Poznań uczcił ich fundatora
fot. Łukasz Gdak/wpoznaniu.pl

Koziołki nadal nie działają

Pomimo nadziei Muzeum Narodowego, nie udało im się jednak naprawić koziołków w zapowiedzianym terminie.

– Z przykrością muszę poinformować, że 29 czerwca koziołki nie pojawią się na ratuszowej wieży. W dalszym ciągu nie udało się pokonać problemów, które sprawiają, że jedna z figur się zacina – przyznał Paweł Oses.

Najprawdopodobniej koziołki wrócą na wieżę poznańskiego Ratusza w przyszłym tygodniu

Czytaj także: Mieszkańcy Poznania otrzymali boisko w ramach PBO. Sąd nakazał jego likwidację

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl