Mieszkańcy Poznania otrzymali boisko w ramach PBO. Sąd nakazał jego likwidację

Mieszkańcy Poznania głosowali za wybudowaniem boiska przy ul. Kaczmarskiego na Strzeszynie. Liczba głosów w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego była tak duża, że boisko powstało. Teraz, jednak będzie likwidowane. Dlaczego?

Na płocie okalającym teren boiska pojawiła się kartka z informacją o zakazie korzystania z infrastruktury. Boisko przy ul. Kaczmarskiego powstało w ramach projektu Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego, za którym głosowało 3000 osób. To najwięcej głosów wśród projektów dzielnicowych w Poznańskim Budżecie Obywatelskim w 2016 roku. Co więcej, powstało ono zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Okoliczni sąsiedzi, jednak skarżyli się, że użytkownicy boiska są zbyt hałaśliwi.

Artur Mysłek, koordynator Zespołu Radców Prawnych UMP przypomniał, że boisko wybudowano zgodnie z przepisami budowlanymi. Natomiast użytkowaniu boiska, czyli aktywność sportowa, ale też spotkania młodzieży, słuchający głośnej muzyki generowało hałas, który przekraczał dopuszczalne normy środowiskowe. Wniosek o usunięcie boiska złożyli mieszkańcy, którym ten hałas przeszkadzał.

Decyzję o usunięciu boiska wraz z infrastrukturą mu towarzyszącą wydał sąd na podstawie materiału dowodowego i ustaleń faktycznych. Zapadła ona 1 sierpnia ubiegłego roku. Przy czym sąd przyznał, że jest to „rozstrzygnięcie dość radykalne”, ale nie znaleziono „rozwiązań kompromisowych”. Wyrok sądu I instancji nakazujący likwidację boiska, po oddaleniu apelacji Miasta, jest prawomocny. Boisko musi zlikwidować Zarząd Zieleni Miejskiej. Krytykę wyraziła Rada Osiedla Strzeszyn, która nie była wcześniej poinformowana o konieczności zlikwidowania boiska. Czas rozstrzygnięcia apelacji przypadł na moment, gdy nie było rady osiedla z powodu wyborów.

ZZM wykorzysta niektóre elementy boiska przy modernizacji boiska do koszykówki przy ulicy Horacego w Poznaniu. Poza rozbiórką boiska, konieczne będzie też usunięcie oraz utylizacja nawierzchni i podbudowy.

Czytaj też: Nowość na Ławicy. Polecimy do egzotycznego kraju. To niedaleko Dubaju

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl