Poznański żeglarz z międzynarodowym sukcesem

Szymon Wierzbicki z AZS-u Poznań sięgnął po srebrny medal Mistrzostw Europy w żeglarskiej klasie 49er. Jego osiągnięcie pokazuje wysoką jakość żeglarską poznaniaka i stawia go w czołówce europejskich zawodników.

Szymon Wierzbicki z AZS Poznań i Dominik Buksak z AZS AWFiS Gdańsk zdobyli srebrne medale Mistrzostw Europy w żeglarskiej klasie 49er.

Mistrzostwa Europy w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17 odbyły się w malowniczej Vilamourze w Portugalii. Żeglarze musieli zmierzyć się z trudnymi warunkami atmosferycznymi, charakteryzującymi się słabym wiatrem i niestabilnymi podmuchami. Nawet gdy wiatr wzrastał, jego kapryśna natura sprawiała, że rywalizacja wymagała od zawodników nieustannej skupienia i zwinności w dostosowywaniu się do zmieniających się warunków na trasie regat.

Sukces poznańskiego żeglarza

W trudnych warunkach pogodowych Buksak i Wierzbicki wykazali się doskonałym manewrowaniem. Ich stabilna żegluga przez cały okres regat pozwoliła im utrzymać się w ścisłej czołówce. W ostatnim dniu zmagań, tracili zaledwie 0,4 punktu do prowadzącej francuskiej załogi w składzie Lucas Rual i Emile Amoros.

Powtórzyli sukces

Srebrny medal jest najwyższym osiągnięciem polskiej załogi w ostatnich latach, stanowiąc powtórzenie sukcesu z 2018 roku. Wówczas Buksak i Wierzbicki zdobyli tytuł wicemistrzów Europy w Gdyni, umocniając swoją dominującą pozycję w światowym żeglarstwie.

Czytaj też: John van den Brom: Ali Gholizadeh jest gotowy do gry, ale nie w meczu o takiej intensywności

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl