Ponad 5 milionów tabletek z jodkiem potasu trafiło do Wielkopolski

Choć w tym momencie zagrożenia nie ma, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęło decyzję o dystrybucji tabletek z jodkiem potasu do komend powiatowych. 5 320 800 tabletek trafiło do jednostek Państwowej Straży Pożarnej w Wielkopolsce.

Polska jest gotowa na zagrożenie radiacyjne?

To standardowa procedura przewidziana w prawie i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęło decyzję o dystrybucji tabletek z jodkiem potasu ze względu na zbrojne działania prowadzone w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Chociaż aktualnie nie ma podstaw do rozdawania tabletek wśród mieszkańców, Polska jest gotowa na taką ewentualność.

 

                                          fot. M.Anders/wpoznaniu.pl

 

Państwowa Agencja Atomistyki ciągle monitoruje sytuację, a służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości. Zagrożenie radiacyjne na terenie Polski nie występuje, natomiast w obowiązku służb jest przygotowywanie się na scenariusze każde. Nawet te najmniej prawdopodobne – mówił dziś wojewoda wielkopolski, Michał Zieliński. 

Ponad 5 milionów tabletek dla Wielkopolski

Wojewodzie Wielkopolskiemu udostępniono 5 320 800 tabletek. Zgodnie z poleceniem, wszystkie gminy w województwie miały do końca poprzedniego tygodnia ustalić miejsca dystrybucji tabletek. W przypadku sytuacji awaryjnej związanej z zagrożeniem napromieniowaniem od chmury radioaktywnej, władze gmin na sygnał uruchomią dystrybucję. Na stan dzisiejszy takich miejsc w całej Wielkopolsce jest 2026.

Kto może brać tabletki?

Tabletek z jodkiem potasu nie należy przyjmować we własnym zakresie. Ich dawkowanie zależy od wieku. Stosowanie dawki większej lub mniejszej od zalecanej może zagrozić zdrowiu. Dawkowanie powinno być następujące:

  • dorośli do 60 roku życia i dzieci powyżej 12 roku życia – 2 tabletki (odpowiada to 100 mg jodu),
  • dzieci od 3 do 12 roku życia – 1 tabletka (50 mg jodu),
  • dzieci od 1 miesiąca do 3 roku życia – 1/2 tabletki (25 mg jodu),
  • noworodki – 1/4 tabletki (12,5 mg jodu),
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią – 2 tabletki (100 mg jodu).

Dodatkowo nie należy przyjmować leku, jeśli:

  • u pacjenta występuje uczulenie na jodek potasu lub którykolwiek z pozostałych składników leku,
  • u pacjenta występują nadczynność tarczycy,
  • jeśli pacjent ma zaburzenie naczyń krwionośnych (zapalenie naczyń z hipokomplementemią),
  • jeśli pacjent ma choroby autoimmunologiczne połączone ze świadek i pęcherzami na sporze (opryszczkowate zapalenie skóry Duhringa).

 

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl