Categories

źródło : UMP
Kraj

PiS zmienia kodeks wyborczy. Wprowadzają „nowy rejestr”

Kluczową rolę we wprowadzanych zmianach ma odgrywać minister cyfryzacji, który niebawem zostanie powołany. Z medialnych przecieków wiadomo, że ma nim zostać Jacek Kurski, były szef TVP. Jak ujawnia Dziennik Gazeta Prawna – Prawo i Sprawiedliwość wprowadzi nowy centralny rejestr wyborców, zamiast rejestrów samorządowych. Kurski ma przygotować też aplikację mobilną w której będzie można pobierać zaświadczenie do głosowania poza miejscem zamieszkania.

PIS SZYKUJE ZMIANY NA WYBORY

Wraz ze spadającym poparciem w sondażach Prawo i Sprawiedliwość przyspiesza z przygotowaniem zmian w kodeksie wyborczym. Dziennik Gazeta Prawna ujawnił, że w ramach projektu rządowego wprowadzony zostanie centralny rejestr wyborców zamiast rejestrów samorządowych. To przesunie nieco środek ciężkości z rozproszonych ośrodków jakimi są samorządy do jednego, centralnego ośrodka władzy, który zajmie się rejestrem wyborców.

KURSKI I WYBORY?

Kluczowe kompetencje w czasie powstawania nowego centralnego rejestru ma mieć minister cyfryzacji, o którym już nieco wiadomo. Stanowisko to ma powrócić i pełnić je ma Jacek Kurski, były szef TVP i niezwykle kontrowersyjny polityk, nazywany partyjnym siepaczem. To minister cyfryzacji ma określić sposób prowadzenia Centralnego Rejestru Wyborców oraz to jak będzie funkcjonować zaświadczenie o głosowaniu poza miejscem zamieszkania w mobilnej aplikacji.

REJESTR TAKŻE Z OBCOKRAJOWCAMI

W ramach rejestru powstać mają dwa spisy A i B. W pierwszym znajdą się dane o imieniu, nazwisku, peselu i miejscu zamieszkania i zameldowania. W spisie B natomiast mają znajdować się dane o obywatelach Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, którzy nie mają stałego miejsca zamieszkania w Polsce, ale mają prawa wyborcze.

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl