Wielkopolska

Ośrodek dla dzikich zwierząt

Absolwenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Paulina i Mikołaj prowadzą od 2021 roku Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kościanie. Stworzyli miejsce, które specjalizuje się w udzielaniu pomocy przy leczeniu i rehabilitacji dzikich zwierząt.

Paulina Cudna jest technikiem weterynarii oraz absolwentką kierunku zootechnika na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, a jej brat Mikołaj jest studentem na tej samej uczelni. Lekarzami udzielającymi pomocy pacjentom są: Weronika Mastalarek oraz Filip Ćwiertnia. Obydwoje skończyli już studia. Z własnych pieniędzy zakupili ziemię na której zbudowali ośrodek dla dzikich zwierząt.

Najważniejsze dla nich jest to, aby podopieczni otrzymali odpowiednią pomoc po to, żeby jak najszybciej wrócić na wolność. Wszystkie są badane przez weterynarzy, w razie potrzeby wykonywane są badania RTG, USG i badania krwi. Opiekunowie i lekarze działają w Fundacji jako wolontariusze poświęcają wolny czas poza swoją pracą.

„Przyjmujemy pacjentów z terenu całego województwa (a nawet spoza). Najwięcej zwierząt trafia z powiatów: kościańskiego, leszczyńskiego, gostyńskiego, wolsztyńskiego, śremskiego, grodziskiego, poznańskiego i nowotomyskiego. Najliczniej reprezentowane gatunki to m. in. jeże (zachodnie i wschodnie), gołębie (miejskie, grzywacze, sierpówki), myszołowy, jerzyki, kosy, szpaki, wróble, zające,
wiewiórki, sójki, pustułki, szpaki, uszatki i dzięcioły” – wymienia Paulina Cudna, prezes Fundacji Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kościanie

W związku z tym, potrzebna jest rozbudowa ośrodka. Budynki obiektu będą remontowane, które mają pełnić funkcję m.in. szpitala dla intensywnej terapii i leczenia. Powstaną wybiegi dla zwierząt, przestrzeń dla ptaków oraz zostanie stworzona kuchnia do przechowywania żywności.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl