Odkryto wyjątkowy zabytek na terenie Zamku Królewskiego

Jak się okazuje Zamek Królewski w Poznaniu nadal skrywa wiele nieodkrytych dotąd tajemnic. Archeolodzy odkryli, w piwnicach budynku administracyjnego Muzeum Sztuk Użytkowych, ogromny filar, który setki lat temu dźwigał kuchenny piec.

W sierpniu 2023 roku, po prawie 20 latach przerwy wznowiono badania archeologiczne na Zamku Królewskim. Dzięki działaniom koordynowanym przez dr hab. Artura Różańskiego prof. UAM udało się dotrzeć m.in. do ceramiki naczyniowej i budowlanej, kości zwierzęcych oraz 63 tzw. zabytków wydzielonych.

Kuchnia sprzed wieków

Część administracyjna została wzniesiona w 1796 roku, okazało się jednak, że kryje w sobie wcześniejszy budynek czyli kuchnię, ze znajdującą się w narożniku budynku studnią, dotychczas znaną jedynie ze źródeł pisanych. Odkryta kuchnia pochodzi z XIV lub XV wieku, co oznacza, że jest jednym z najstarszych, jeśli nie najstarszym takim obiektem w Polsce. Ogromny filar gotycki, który można zobaczyć w budynku, dawniej służył do wyprowadzania spalin z kuchni.

Co jeszcze może kryć Zamek Królewski

Na użytkowanie budynku w przeszłości wskazuje również 6 tysięcy zabytków odnalezionych w takcie wykopalisk. Kolejne badania archeologiczne skupią się na poszukiwaniu studni zamkowej, która podobno znajduje się pod 2-metrową warstwą gruzu. Badania potrwają do końca marca 2024 roku.

czytaj także – Wielkopolskie Muzeum Wojskowe znowu działa. Niedługo może doczekać się remontu

fot. poznan.pl

źródło- Spektakularne odkrycie na Zamku Królewskim – Aktualności | Info | Poznan.pl (www.poznan.pl)

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl