Wielkopolskie Muzeum Wojskowe znowu działa. Niedługo może doczekać się remontu

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, po dwóch miesiącach przerwy, otworzyło swoje drzwi dla zwiedzających. Już wkrótce instytucja może znowu być zamknięta. Wszystko za sprawą remontu, do którego może dojść w przyszłym roku.

Decyzja o zamknięciu Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego (WMW) zapadła pod koniec listopada 2023 r. Wpływ na to miały prace remontowe na Starym Rynku, które sprawiały zagrożenie w bezpiecznym dotarciu do placówki muzealnej.

W tym czasie gmach został uporządkowany po remoncie Starego Rynku. Dodano kilka rzeczy, choćby większą liczbę broni z czasów II wojny światowej. Niektóre przedmioty zostały połączone tematycznie.

– Choćby tutaj w gablocie poświęconej XVII wiekowi nic nowego nie doszło. Za to te obiektu zostały poprzestawiane i połączone tematycznie – opowiada dr Leszek Rościszewski. – Portret Jana III Sobieskiego wyszedł do ludzi. Wcześniej był z tyłu, mało kto go zauważał – wskazuje.

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe czeka remont?

To nie jedyne zmiany, które czekają Wielkopolskie Muzeum Wojskowe. – W urzędzie miejskim leży projekt modernizacji budynku, który uwzględnia odnowienie i odświeżenie elewacji zewnętrznej w porozumieniu ze służbami konserwatorskimi – wyjawia dr Rościszewski. – Wszystko jest uzależnione od funduszy ministerialnych. Możliwe, że w przyszłym roku ruszy ten remont. Wówczas będziemy musieli opuścić budynek na półtora roku – dodaje.

Zobacz też: Rozbiórka Galerii Malta. „Kładka ma zostać”

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl