Materiał partnera

Od czerwca częściej samolotem z Poznania do Włoch

Od czerwca 3 razy w tygodniu polecimy samolotem z Poznania do Wenecji. Tani irlandzki przewoźnik dołożył do rozkładu lotów jedno połączenie więcej.

Samoloty z Poznania na lotnisko Wenecja – Treviso latać będą 3 razy w tygodniu: we wtorki (start godz. 11.55) , czwartki (start godz. 15.15) i w soboty (start godz.9.35). Biorąc pod uwagę fakt, że lądujemy na lotnisku Wenecja – Treviso, otworem przed nami stoi cała Wenecja Euganejska, znana powszechnie jako Veneto. Ten region rozciąga się od strzelistych Dolomitów po Adriatyk. Najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu tego regionu jest wenecka laguna z Najjaśniej Panującą Wenecją – miastem, do którego rocznie ściągają miliony turystów z całego świata, bardzo chętnie odwiedzana również przez Polaków.

Veneto nazywane jest (ze względu na swoją różnorodność) regionem o tysiącu twarzy: po pierwsze

czaruje Dolomitami z doskonale przygotowana bazą turystyczna, zarówno w sezonie zimowym, jak letnim (Cortina d’Ampezzo, Falcade, San Vito di Cadore), przyciąga bogatą ofertą kurortów na wschodnim wybrzeżu jeziora Garda (jak Peschiera del Garda, Torri del Benaco) oraz zapewnia relaks i bezpieczeństwo wypoczynku na niekończących się, piaszczystych plażach w Lido di Jesolo, Bibione czy Caorle

Jeśli więc chcemy zaplanować sobie urlop np. w sierpniu w tym rejonie Włoch, to cena biletów zakupionych w połowie czerwca waha się w granicach 200 zł tam i z powrotem.

Będą w regionie Veneto, nie można nie odwiedzić jego stolicy Wenecji, która jest miastem niezwykłym i niepowtarzalnym. Samo miasto zostało wpisane na listę UNESCO. Jej bogata historia oraz ona sama skrywa dziesiątki ciekawostek i faktów.. Co warto wiedzieć o tym mieście? O to 20 ciekawostek o Wenecji.

1. Wenecja zbudowana jest na 117 wyspach połączonych mostami.

2. Budowa miasta oraz stawianie fundamentów budynków możliwe było dzięki użyciu ogromnych drewnianych pali oraz technik pozwalających odpompować wodę z terenu budowy.

3. W Wenecji jest około 170 kanałów. Największy z nich, liczący prawie 4 km długości to Canal Grande.

4. W mieście znajduje się 417 mostów, ale tylko 4 z nich znajdują się na Wielkim Kanale.

5. Ponad 300 weneckich mostów jest kamiennych, 60 zbudowanych jest ze stali, a 57 z drewna.

6. Najstarszy most Wielkiego Kanału – Rialto został wzniesiony w 1591 roku i przez ponad 250 lat był na nim jedynym mostem.

7. W Wenecji jest około 500 ogrodów, większość z nich schowana jest za wysokimi murami lub na dziedzińcach największych pałaców.

8. Do Wenecji można dostać się komunikacją miejską za pomocą autobusów lub tramwajów wodnych (vaporetti).

9. Z powodu braku możliwości używania samochodów, nawet kurierzy korzystają w Wenecji z łodzi. Samochody dojeżdżają do północnej części miasta – Tronchetto, gdzie następnie przesyłki przepakowywane są do łodzi.

10. W Wenecji zakazana jest jazda rowerem.

11. W 1646 roku w Wenecji urodziła się pierwsza kobieta, która otrzymała stopień naukowy doktora, była to pochodząca z szanowanej weneckiej rodziny Cornaro – Elena Lucrezia Cornaro Piscopia. Tytuł doktora filozofii otrzymała 25 czerwca 1678 na Uniwersytecie Padewskim.

12. W Republice Weneckiej w 1612 roku otwarto pierwsze publiczne kasyno na świecie.

13. Od Wenecji swoją nazwę bierze Wenezuela, nazwana tak przez florenckiego odkrywcę Amerigo Vespucciego. Amerigo ujrzał tam wiele małych łódek, które od razu skojarzył z Wenecją. W języku hiszpańskim Wenezuela oznacza mała Wenecja.

14. W Wenecji urodził się słynny awanturnik, podróżnik i uwodziciel Giacomo Casanova.

15. Na placu św. Marka działa druga najstarsza kawiarnia świata, otwarta w 1720 roku Caffè Florian. Kawiarnia, której wnętrze uchodzi za prawdziwe dzieło sztuki, jest jednym z najdroższych lokali w mieście.

16. Słowo kwarantanna narodziło się w Wenecji podczas epidemii dżumy, trwającej w XIV wieku i pochodzi od włoskiego słowa quaranta (czterdzieści). W owym czasie właśnie 40 dni w izolacji musiały spędzić statki chcąc wpłynąć do weneckiego portu.

17. Laguna Wenecka wraz z samą Wenecją w 1987 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

18. W 2017 roku na listę UNESCO wpisane zostały fortyfikacje i umocnienia 15 władanych przez Wenecję miast. Między innymi włoskie Bergamo chorwacki Zadar i czarnogórski Kotor.

19. Laguna ma średnio 10,5 metra głębokości, a w najgłębszym miejscu osiąga około 21 metrów.

20. Na Lagunie Weneckiej znajdują się również inne wyspy, wśród nich najpopularniejsze są znane z wyrobów szklanych Murano oraz wyspa kolorowych domów Burano.

Lot z Poznania na lotnisko Wenecja – Treviso  godzinę i czterdzieści minut. Bilety można kupić bezpośrednio na stronie przewoźnika –  ryanair.com

Materiał Partnera
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl