Wielkopolska

Majówka blisko Poznania. W programach m.in. warsztaty Star Wars i impreza w stylu PRL

Od warsztatów w klimacie Star Wars po majówkę w stylu PRL. W długi majowy weekend atrakcji nie zabraknie. Dla tych, którzy mają ochotę spędzić wolny czas poza miastem, przygotowaliśmy kilka propozycji. Wszystkie z proponowanych wydarzeń odbędą się w Wielkopolsce.

Dla niektórych tegoroczna majówka potrwa nawet pięć dni. Muzea, ośrodki edukacyjne i mniejsze miejscowości przygotowały oferty na majowe wolne dni. W programie m.in pokazy tradycyjnego tkactwa, warsztaty o tematyce Star Wars i wystawy. W tym roku również majówkę będzie można spędzić niczym w czasach PRL.

Gwiezdne manewry pod ciemnym niebem Chalina

4 maja, w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Chalinie, który położny jest na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego odbędą się wydarzenia w klimacie Star Wars. To nie lada gratka dla fanów filmu. W Krainie Stu Jezior będzie można wziąć udział m.in w warsztatach plastycznych z tworzenia modeli planet, stworzyć z bohaterami Gwiezdnych Wojen własną zbroję oraz wziąć udział w grze terenowej „Zbuduj Gwiazdę Śmierci”. Ośrodek w Chalinie przygotował także pokazy mieczy świetlnych. Oddalony on jest od Poznania o około godzinę drogi samochodem.

– W Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Chalinie 4 maja, odbędzie się otwarte wydarzenie pod nazwą „Gwiezdne manewry pod ciemnym niebem Chalina”. Będą grupy rekonstrukcyjne postaci z Gwiezdnych Wojen. Przygotowaliśmy dla odwiedzających pokazy i warsztaty. Będzie można zobaczyć jak stworzyć zbroję z Gwiezdnych Wojen. Wieczorem odbędzie się pokaz nocnego nieba i pokaz mieczy świetlnych. Wszystko odbędzie się w klimacie Star Wars i astronomii. Wydarzenia rozpoczną się o godzinie 15:00 i potrwają do 23:00- mówi Karolina Ferenc starszy specjalista ds. ochrony przyrody i edukacji

Pokazy, warsztaty i zabawy

Swoją ofertę na majówkę przygotowało także Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie. W tym roku w muzeum będzie można zobaczyć wystawę czasową „Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźnie”, która będzie prezentowana w pawilonie nr 8. Od 1 do 5 maja od godziny 12:00 do 14:00 odbywać się będzie oprowadzanie po wystawie. Najmłodsi będą mieli okazję aby zapoznać się z codziennymi obowiązkami ludzi żyjących na wsi pańszczyźnianej na przełomie XVIII i XIX wieku. Dzieci dowiedzą się jak ludzie wówczas się ubierali, gdzie mieszkali, co jedli i jakie zwierzęta hodowali. Będzie to okazja do samodzielnego zmielenia ziarna oraz zapoznania się z tkactwem tradycyjnym. W programie również warsztaty z kolorowania worków i toreb, robienia przypinek i magnesów. 1 i 2 maja odbędą się warsztaty z ziół. 3 maja będzie okazja do wzięcia udziału w warsztatach z lepienia naczyń glinianych, natomiast 4 i 5 maja odbędą się warsztaty z wycinanek ludowych.

fot. Łukasz Gdak

Jak w PRL

1 maja będzie można przenieść się do dawnych lat. Wystarczy pojechać do Szamotuł. W Parku Zamkowym odbędzie się impreza w stylu PRL. W programie m.in II Szamotulski Zlot Klasyków, czyli pokaz ponad 100 aut i innych pojazdów. Będzie można zobaczyć kolekcję telefonicznych klasyków i wziąć dział w warsztatach z tworzenia zabawek z epoki. Dla fanów dawnej muzyki odbędzie się wydarzenie „Kolorowy PRL, czyli piosenki sprzed lat”. W parku stanie również Organizatorzy zachęcają do założenia strojów z epoki, aby wspólnie stworzyć „pokaz PRL-owskiej mody”. Do Szamotuł dojedziemy samochodem i pociągiem w około 30 minut.

W Kórniku

Zamek w Kórniku na majówkę otworzy powozownię.

– Od pierwszego maja Muzeum będzie otwarte godzinę dłużej. Już 27 kwietnia otwieramy powozownię. bilet wstępu kosztuje 2 zł- bilet normalny i 1 zł – bilet ulgowy. Powozownia znajduje się przed Zamkiem – informują pracownicy Zamku.

Piknik i kajaki

W Muzeum Młynarstwa w Jaraczu najmłodsi mogą liczyć na atrakcje i gry terenowe.

– Będziemy otwarci codziennie dla zwiedzających. Jeśli ktoś chce mieć przewodnika, to może to zgłosić nam wcześniej. Przygotowaliśmy gdy terenowe i muzealne, oparte o nasze ekspozycje, dla młodszych odbiorców. Muzeum mieści się w zielonym terenie, więc można zrobić sobie piknik. Nasi goście mogą również skorzystać w ofert firm kajakowych w Rogoźnie lub w Obornikach – mówi Anna Nowak kustosz i kierownik Muzeum Młynarstwa

Czytaj także: W majówkę będą zajadać się dziczyzną | wpoznaniu.pl

źródło: Szamotulska Majówka w stylu PRL

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl