„Obok i w”. Peryferia Poznania na czarno-białych fotografiach

Jesienią i zimą w Centrum Kultury ZAMEK będzie nostalgicznie. Wystawa czarno-białych fotografii ukaże najdalsze zakątki Poznania, ich charaktery, przypomni też nieznane losy peryferyjnych dzielnic sprzed dekad.

Wystawa „Obok i w. O peryferiach Poznania w fotografii” to podróż historyczna, ale i sentymentalna do miejsc, które trwają w pamięci i na utrwalonym obrazie. Tytuł wystawy nawiązuje do wyjątkowego poczucia miejskości, którego doznają mieszkańcy i mieszkanki peryferyjnych obszarów.

– W przeszłości często zastanawiałem się nad charakterem mojej dzielnicy. Mimo że mieszkam w Poznaniu, Dębiec pozostaje osobnym bytem. Z czasem zobaczyłem, że w ten sposób można widzieć wiele miejsc zlokalizowanych na uboczach Poznania. Dziś postrzegam przedmieścia mojego miasta jako położone w nim, a jednocześnie obok niego. Mam na myśli zarówno aspekt geograficzny i administracyjny, ale też, a może przede wszystkim, doświadczenia mieszkańców oraz ich poczucie odrębności i poznańskości jednocześnie – opowiada Maciej Szymaniak, kurator wystawy.

Na wystawie znajdują się fotografie powstałe w okresie od przełomu XIX i XX wieku do połowy lat 90. XX wieku. Ich autorami nierzadko są uznani poznańscy twórcy, m.in. Jerzy Unierzyski, Roman Ulatowski czy Brunon Cynalewski, a także wielu innych fotografów, którzy dokumentowali codzienność.

Zebrane fotografie przedstawiają ludzi i ich życie na co dzień, typowe dla przedmieść architekturę i urbanistykę oraz przemiany i przebudowę zachodzące na tych obszarach. Nie brakuje na nich także elementów silnie wpisanych w przestrzeń przyrody.

Fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu, Biblioteki Uniwersyteckiej UAM w Poznaniu, Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz innych zbiorów instytucjonalnych i prywatnych udostępnionych przez CYRYL.

Wydarzenia towarzyszące

Wystawa „Obok i w. O peryferiach Poznania w fotografii” została obudowana bogatym programem edukacyjnym, zaplanowanym na cały czas trwania ekspozycji. W ramach wydarzeń towarzyszących odbędą się spacery po wystawie z kuratorem Maciejem Szymaniakiem, jak i wędrówki po historycznych dzielnicach miasta: Starołęce, Górczynie i Dębcu w towarzystwie Jakuba Głaza.

Przygotowano również serię spotkań: debatę „Na marginesie: czego potrzeba do życia na przedmieściach?” z udziałem animatorów i animatorek oraz osób aktywistycznych działających na poznańskich przedmieściach, wykład prof. UAM dra hab. Macieja Szymanowicza „Płynny obraz miasta. O fotograficznych dokumentacjach Poznania w XX wieku”. Joanna Lip zaprosi publiczność do rozmowy pt. „Od gospodarskiej zagrody do dzielnicy miasta – wędrówka po byłych folwarkach na terenie Poznania”.

Wystawa potrwa do 14 stycznia 2024 r. Można ją oglądać w Sali Wystaw codziennie od godz. 12 do 20.

Zobacz też: Małgorzata Musierowicz wróciła na Jeżyce. Zainaugurowała nową grę miejską

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl