Wielkopolska

Bieliki upodobały sobie Puszczę Notecką. Zobacz wyjątkowe nagranie

Rodziców karmiących pisklęta udało się uchwycić przez lunetę. To okres, w którym młode szybko rosną i potrzebują dużej ilości pożywienia. Niedługo rozpocznie się ich obrączkowanie.

Leśnicy z Nadleśnictwa Sieraków podzielili się nagraniem prosto z gniazda bielików. Na wideo można zobaczyć matkę karmiącą pisklęta. To okres, w którym młode szybko rosną i potrzebują dużej ilości pożywienia. Co ciekawe, bieli upodobały sobie Puszczę Notecką. To właśnie tam jest ich najwięcej w całej Wielkopolsce. Co roku z tamtejszych gniazd wylatuje po kilkanaście młodych.

#CzasOrłów #CzasKarmienia #Pisklęta #KomitetOchronyOrłówSierakowskie pisklęta mają się dobrze. #PuszczaNotecka Nie jest tajemnicą, że bieliki upodobały sobie sierakowskie lasy, czyli teren Nadleśnictwa Sieraków. Jest ich tutaj najwięcej w Wielkopolsce, a co roku z naszych gniazd wylatuje kilkanaście młodych.Już za kilka dni na terenie naszego nadleśnictwa odbędzie się obrączkowanie piskląt tych największych ptaków szponiastych. Jak widać na filmiku, młode karmione przez rodziców rosną „jak na drożdżach”, a w tym okresie mają naprawdę duże apetyty. #prostozgniazda W ubiegłym roku, między innymi mogliśmy pochwalić się trojaczkami, oraz 8 tygodniowym pisklęciem, które ważyło ponad 5 kg. Zaznaczyć należy, że dorosłe osobniki ważą od 4 do 5.5 kg. Był to naprawdę rekordowy okaz. Czy w tym roku również możemy liczyć na kolejny sukces lęgowy ? O tym dowiecie się już wkrótce. Obrączkowania przeprowadzają ornitolodzy, czyli eksperci od ptaków z Komitetu Ochrony Orłów. Obrączkowanie to jedna z podstawowych i klasycznych metod badawczych stosowanych w ornitologii. Pozwala na zbieranie informacji o długości życia ptaków, śmiertelności i jej przyczynach, trasach wędrówek, miejscach zimowania oraz mechanizmach rozprzestrzeniania się populacji i wzajemnych związkach łączących ptaki zasiedlające często odległe miejsca. Fot. Dariusz Kujawa KOMITET OCHRONY ORŁÓW

Opublikowany przez Nadleśnictwo Sieraków, Lasy Państwowe Czwartek, 9 maja 2024
Źródło: Nadleśnictwo Sieraków

Leśnicy liczą na kolejne sukcesy

Za kilka dni leśnicy zdobędą więcej informacji pisklętach i będą w stanie powiedzieć, ile dokładnie ich przybyło. Na terenie nadleśnictwa odbędzie się obrączkowanie. W ubiegłym roku udało się odnotować trojaczki i ośmiotygodniowe pisklę, które ważyło ponad pięć kilogramów. To naprawdę dużo, ponieważ dorosłe osobniki ważą od czterech do pięciu i pół kilograma.

Potocznie orły

Obrączkowaniem zajmują się doświadczeni ornitolodzy, eksperci z Komitetu Ochrony Orłów. Warto podkreślić, że bielik tylko potocznie jest nazywany orłem. W rzeczywistości należy on do rodziny jastrzębiowatych.

Czytaj także: Jej zdaniem jesteśmy urokliwym miastem. Co poleca sztuczna inteligencja w Poznaniu? Sprawdziliśmy

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl