Nowość na poznańskich ulicach. Kierowcy muszą uważać

Wkrótce na poznańskich ulicach pojawią się samochody wyposażone w kamery, które będą skanować numery rejestracyjne zaparkowanych pojazdów. Mają one pomóc w sprawdzaniu, czy opłaty za parkowanie zostały uregulowane.

Samochód skanujący numery rejestracyjne

Samochody przeznaczone do e-kontroli wyposażono w specjalne kamery i czujniki, które umożliwią skanowanie numerów rejestracyjnych pojazdów zaparkowanych wzdłuż ulic w określonych strefach. Zebrane w ten sposób informacje będą następnie poddawane weryfikacji w celu sprawdzenia, czy zostały dokonane opłaty za parkowanie poszczególnych pojazdów.

W Poznaniu pojawią się samochody, które będą skanować numery rejestracyjne/ fot. ZDM

Miasto nabyło już dwa samochody, które będą monitorować parkujące w strefie auta. Jednocześnie Poznań ogłosił przetarg na zakup odpowiedniego wyposażenia i systemu informatycznego niezbędnego do obsługi systemu. Firmy zainteresowane udziałem w przetargu mają czas do 4 kwietnia na składanie ofert. W przypadku rozstrzygnięcia przetargu, pojazdy wyposażone w kamery wyjadą na ulice jeszcze w tym roku, prawdopodobnie jesienią.

– E-kontrola to kolejny ważny krok w usprawnianiu strefy i podnoszeniu jej efektywności – wyjaśnia Piotr Libicki, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich.

fot/ ZDM

ZDM planuje, że specjalne pojazdy patrolować będą dzielnice takie jak Wilda, Łazarz, Stare Miasto, Śródka oraz obszar wokół Politechniki, czyli tam, gdzie konieczne jest wpisanie numeru rejestracyjnego pojazdu podczas opłacania postoju.

Czytaj także: Miasto obniży czynsze przedsiębiorcom za remonty

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl