Kraj

Nie było Wiadomości o godzinie 19.30 na TVP1. Jest zapowiedź kiedy wrócą

O godzinie 19.30 w środę 20 grudnia nie wyemitowano sztandarowego programu informacyjnego TVP1 Wiadomości. Była zapowiedź tego, jak ten program będzie wyglądał wkrótce.

O godzinie 19.30 przed widzami TVP1 wystąpił Marek Czyż, były dziennikarz TVP.

– Dziś nie będzie „Wiadomości”, ale jutro podamy państwu informacyjny program Telewizji Polskiej – powiedział dziennikarz. – Zaszły pewne zmiany. Pozwolą państwo, że wyjaśnię. Żaden polski obywatel, który finansuje działanie mediów publicznych nie ma obowiązku wsłuchiwać się w propagandę – dodał Czyż.

Zmiany w mediach publicznych to pokłosie decyzji ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza, który w środę rano powołał nowe rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Te z kolei powołały nowe zarządy spółek.

Po godzinie 11.00. decyzją nowego zarządu TVP, wyłączono sygnał TVP INFO i TVP3. Nie wyemitowano także Wiadomości popłudniowych.

Jak można przeczytać w oficjalnym komunikacie opublikowanym na stronie Ministerstwa Kultury „konieczność tego rodzaju działań oraz uzasadnienie wyznaczyła uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 grudnia 2023 roku w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej.

Decyzja o odwołaniu dotychczasowych władz i powołaniu nowych została podjęta na Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy przez właściciela Spółek, reprezentowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, któremu przysługuje pełna autonomia w zakresie podejmowania takich decyzji”.

czytaj także: Kanał TVP 3 nie nadaje. Czy dziś będzie Teleskop?

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl