Na depresję cierpi 1,5 mln Polaków, ale możesz z nią walczyć

Z okazji obchodzonego dzisiaj Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją studenci studenci medycyny i młodzi lekarze z IFMSA-Poland przygotowali kilka wartościowych informacji o chorobie, na którą cierpi około 1,5 miliona Polek i Polaków.

NIEPOKOJĄCE STATYSTYKI

Dziś przypada Ogólnopolski Dzień Walki Z Depresją ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001. Studenci zaznaczają, że depresja jest chorobą najczęściej diagnozowaną u osób między 20. a 40. rokiem życia. W Polsce cierpi na nią około 1,5 mln osób – to prawie 3 razy więcej niż mieszkańców Poznania. Podkreślają także, że w obecnych czasach depresja to najczęstsza choroba psychiczna. Niepokoić może to, że zachorowalność roczna wynosi 6-12 % wśród osób dorosłych, natomiast u osób w wieku podeszłym sięga nawet ponad 15 %. Szacunki wskazują na to, że około 30-50 % ludzi cierpiało chociaż raz w swoim życiu na zaburzenia depresyjne.

PRZESTROGA OD STUDENTÓW

Młodzi lekarze radzą, by nie lekceważyć depresji, ponieważ jest chorobą śmiertelną i zabija w ciągu roku więcej osób niż wypadki komunikacyjne. To wymowne, że w ciągu roku w Polsce odbiera sobie życie ok. 5000 osób. Dane z ubiegłego roku roku dowodzą, że ponad 2000 dzieci i młodzieży do 18 lat podjęło próbę samobójczą. To naprawdę alarmujące doniesienia.

OBJAWY DEPRESJI

Objawy depresji to m.in. obniżony nastrój, brak odczuwania przyjemności, zaburzenia snu i koncentracji, drażliwość, lęk i „czarne scenariusze”, zmęczenie, zaburzenia apetytu.

WAŻNE RADY

Gdyby symptomy utrzymywały się przez co najmniej 2 tygodnie, należy udać się do lekarza. Zaznaczają, że aby udać się do psychiatry na NFZ, nie trzeba mieć skierowania.

Jeśli podejrzewamy, że dana osoba ma depresję, należy okazać jej wsparcie i dać poczucie, że nie jest w tym sama. Trzeba też pamiętać, że pytanie o myśli samobójcze do nich nie doprowadzi, a może uratować komuś życie. Nie można bać się pytać. Jeśli wiemy, że dana osoba planuje bądź wykazuje tendencje i zachowania samobójcze, dzwońmy pod numer alarmowy 112.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, depresja jest czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie.

WAŻNE NUMERY

Poniżej podajemy przydatne numery telefonów dla osób w kryzysie mentalnym:

116 123 – bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych (cały tydzień w godzinach 14:00-22:00).

116 111 – bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (cały tydzień w godzinach 12:00-02:00).

800 70 22 22 – centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego (bezpłatny, czynny całą dobę).

22 635 09 54 – telefon zaufania dla osób starszych (poniedziałki, środy, czwartki w godzinach 17:00-20:00).

800 108 108 – bezpłatny telefon wsparcia dla osób po stracie bliskich (od poniedziałku do piątku w godzinach 14:00-20:00).

800 120 002 – bezpłatny ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska linia” (czynny całą dobę).

Bartłomiej Najtkowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl