Marsz Niepodległości niezgodny z prawem? Kolektyw PyRa wskazuje na nielegalną pirotechnikę

Organizowany przez prawicowe środowiska, Marsz Niepodległości ma przejść ulicami Poznania w piątek 11 listopada. W poniedziałek regulamin przedstawili organizatorzy wydarzenia. Kolektyw PyRa, który apelował do prezydenta Poznania o zakazanie marszu, znalazł pewne nieścisłości w regulaminie marszu. Ich zadaniem łamie on prawo.

Marsz jednak nielegalny?

O regulaminie poznańskiego Marszu Niepodległości pisaliśmy we wtorek, wskazując kilka punktów, które wcześniej przedstawiali organizatorzy. Jeden z nich mówił o zakazie używania pirotechniki na trasie marszu, poza wyznaczonym do tego miejscem. Do tego punktu uwagi ma jednak Kolektyw PyRa, który powołując się na Kodeks Wykroczeń twierdzi, że taki zapis w regulaminie łamie prawo.

Podczas zgromadzeń publicznych nie wolno mieć przy sobie m.in. wyrobów pirotechnicznych

Kolektyw PyRa cytuje: Zgodnie z art. 4 pkt. 2 ustawy Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. 2022 poz. 1389) w zgromadzeniach nie mogą uczestniczyć osoby posiadające przy sobie broń, materiały wybuchowe, wyroby pirotechniczne lub inne niebezpieczne materiały lub narzędzia. Ponadto Kodeks wykroczeń (Dz.U. z 2022 r. poz. 2151) w art. 52 w par. 1 mówi, że kto bierze udział w zgromadzeniu, posiadając przy sobie broń, materiały wybuchowe, wyroby pirotechniczne lub inne niebezpieczne materiały lub narzędzia podlega karze aresztu do 14 dni, karze ograniczenia wolności albo karze grzywny.

Legalne tylko polskie flagi

Aktywiści przypominają o liście otwartym i petycji, które skierowali do prezydenta miasta, Jacka Jaśkowiaka, by zakazał Marszu Niepodległości. Wskazują także na zapis o flagach, które mieliby ze sobą mieć uczestnicy. Wśród nich mogą pojawić się tylko polskie.

Wątpliwości budzi także deklaracja organizatorów, że na marszu nie mogą pojawiać się flagi chociażby Ukrainy. Ma to wyjątkowy wydźwięk biorąc pod uwagę, że „Marsz Niepodległości” organizują te same kręgi, które pod koniec września organizowały pikietę „Stop ukrainizacji Polski” – podkreśla Kolektyw PyRa.

W sprawie zapisu w regulaminie, dotyczącego używania pirotechniki podczas Marszu Niepodległości, wysłaliśmy pytania do Urzędu Miasta. Czekamy na odpowiedź.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl