Instalacja na Ratajach ratuje traszki

Ta inwestycja poprawi warunki życia traszek i innych płazów, dla których kluczowa jest woda. Użytek ekologiczny Traszki Ratajskie zyskał instalację, dzięki której dwa stawy są zasilane deszczówką zebraną z powierzchni dachu Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego na os. Tysiąclecia.

Użytek ekologiczny Traszki Ratajskie znajduje się niedaleko osiedla Lecha na poznańskich Ratajach. Mieszka tam wiele gatunków płazów, takich jak traszki, ropuchy czy żaby. Te zwierzęta potrzebują wody do życia i rozmnażania. Bez odpowiedniej retencji na tym obszarze nie mogłyby przeżyć.

Teraz wody w stawach w których żyją płazy nie powinno zabraknąć. Miasto wybudowało instalację, która pobiera wodę deszczową z dachu szkoły i przekazuje ją do jednego ze stawów. Oba stawy są połączone specjalnym rurociągiem przepływowym. Całość jest regulowana przez zbiornik retencyjny, dlatego w żadnym z nich nie zabraknie wody.

Dwa stawy leżące na terenie użytku ekologicznego są zasilane wodą z dachu pobliskiej szkoły za pomocą sieci rur, co w kolejnych latach będzie chroniło je przed całkowitym wyschnięciem – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Mądre zagospodarowanie wód opadowych jest kluczowe, zwłaszcza w czasach obecnych zmianach klimatu – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Inwestycja na Ratajach, choć nie jest widowiskowa, ma ogromne znaczenie dla ochrony lokalnego ekosystemu. Dlatego była realizowana w ścisłej współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu Przyrodniczego.

Zagospodarowanie wód opadowych z terenu szkoły to także jedna z inwestycji, które mają pomóc w adaptacji do zmian klimatu w mieście. 

Krystyna Yehorova
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl