Lech Poznań uczci Powstanie Wielkopolskie. Lechici zagrają w specjalnych koszulkach

Lech Poznań uczci 105. rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Podczas meczu z Piastem Gliwice piłkarze Kolejorza pojawią się na boisku w specjalnych koszulkach. Klub pokazał, jak będą one wyglądać.

W niedzielę, 10 grudnia Lech Poznań zmierzy się przy ul. Bułgarskiej z Piastem Gliwice. Będzie to ostatnie domowe spotkanie w 2023 r., stąd też pomysł, by przy okazji uczcić zbliżającą się 105. rocznicę Powstania Wielkopolskiego.

Lechici wybiegną na boisko w specjalnych koszulkach, które zaprojektował Bartosz Barys. „Jest inspirowana kolorem feldgrau, czyli polowo szarym, jak należy przetłumaczyć z języka niemieckiego barwy mundurów powstańczych. Dlaczego w ogóle używamy takiego określenia? Ponieważ każdy poborowy w państwie niemieckim musiał odbyć obowiązkową służbę wojskową, a zatem Wielkopolanie umundurowani byli na podobieństwo pruskiej armii Hohenzollernów i w taki sposób przystąpili do walki o region i granicę zachodnią. Nic dziwnego, że zapanował wtedy chaos i dezorientacja, bo ciężko było określić, kto po której ze stron walczy. W celu odróżnienia od strony przeciwnej zaczęto stosować polskie emblematy w postaci orzełków, biało-czerwonych opasek, rozetek w kolorach barw narodowych przypinanych do płaszczy bądź okrągłych czapek” – czytamy w opisie.

Wszystkim Tym, co chwycili za broń, naszym 𝐁𝐎𝐇𝐀𝐓𝐄𝐑𝐎𝐌, Powstańcom Wielkopolskim. W takich koszulkach zagramy w niedzielnym meczu Lecha Poznań z Piastem Gliwice. Więcej informacji ➡ http://kksle.ch/qco

Opublikowany przez Lech Poznań Środa, 6 grudnia 2023

Koszulki Lecha Poznań na rocznicę Powstania Wielkopolskiego

Na trykocie również nie zabraknie tych elementów. „Na przodzie znajduje się duży, tłoczony również w odcieniu szarego orzeł w koronie, czyli główny symbol powstania, który był (i do dziś jest) wykorzystywany na flagach na czerwonym tle. Nie zapomnieliśmy również o opasce. Na lewym rękawku znajduje się biało-czerwona, a na prawym niebiesko-biała, nawiązanie do naszych barw klubowych. Z przodu jest również herb Kolejorza, a pod spodem wyhaftowany napis: '105. rocznica Powstania Wielkopolskiego’. Z tyłu na karku jest mały proporzec powstańczy z orłem białym na czerwonym tle, a niżej hasło: 'Wszystkim Tym, co chwycili za broń’. To zaczerpnięty z literatury cytat, który również za naszym pośrednictwem oddaje hołd tym wszystkim, którzy ponad sto lat temu wystąpili zbrojnie i przyczynili się do tego, żeby Poznań oraz Wielkopolska zostały ponownie włączone do Polski, umacniającej wtedy odzyskaną właśnie niepodległość” – dodano.

Koszulki już dziś trafiają do sprzedaży. Jednak to limitowana seria: klub ma wyłącznie 1050 sztuk, co odnosi się oczywiście do 105. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Każda jest zapakowana w specjalnie dedykowany kartonik. Część kwoty uzyskanej ze sprzedaży zostanie przeznaczona na zakup 5000 zniczy, które zapłoną na mogiłach uczestników zrywu z lat 1918-1919 w całej Wielkopolsce.

Lech Poznań uczci Powstanie Wielkopolskie
Okolicznościowe stroje Kolejorza / źródło: sklep Lecha Poznań

Zobacz też: Największe wydarzenie jeździeckie w Polsce. Cavaliada od jutra w Poznaniu

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl