„Szyfrodziewczyny”. Odsłonięto mural w Centrum Szyfrów Enigma

W środę, 6 grudnia miało miejsce odsłonięcie muralu „Szyfrodziewczyny”, a także odbyła się premiera zina. Wszystko w ramach finału rezydencji Zuzanny Kamińskiej i Weroniki Jaźwińskiej w Centrum Szyfrów Enigma.

„Szyfrodziewczyny” w Centrum Szyfrów Enigma

W marcu 2023 r. Centrum Szyfrów Enigma zainaugurowało wyjątkowy projekt zatytułowany „Szyfrodziewczyny”, składający się z wystawy pop-up oraz szerokiego programu wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Interpretacji i popularyzacji dziedzictwa kobiet, które odegrały ważną rolę w historii, w dziedzinie szyfrów i kryptologii oraz związanych z nimi nauk matematycznych i informatycznych – poświęcona została także tegoroczna rezydencja artystyczna.

W tym czasie podejmowano takie tematy, jak: Czy kobiety potrafią zmieniać świat? Czy dziewczynki w Polsce wierzą, że mogą być geniuszkami matematyki, łamać szyfry, tworzyć kody i zaawansowane programy, albo zostać pionierkami nowych technologii. Czy w młodym pokoleniu Polek są przyszłe bohaterki?

Zuzanna Kamińska i Weronika Jaźwińska, tworzące artystyczno-feministyczny duet, w ramach którego angażują się w walkę o prawa kobiet oraz innych grup mniej uprzywilejowanych, realizują w Centrum Szyfrów Enigma swój autorski projekt poświęcony „Szyfrodziewczynom”.

Zobacz też: Święta dotarły na ratusz. Koziołki w świątecznych strojach

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl