Materiał partnera

Czas zaszyć się w Zamku! Druga majówka w Centrum Kultury ZAMEK

Majówka minęła zbyt szybko? Centrum Kultury ZAMEK przedłuża pozytywną aurę aż do drugiego weekendu maja i zachęca do współdziałania, dyskutowania, pogłębiania świadomości oraz poszerzania umiejętności w temacie recyklingu i upcyklingu odzieży.

W połowie kwietnia 2024 roku ruszyła w Zamku wystawa „Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań”, która codziennie przyciąga rzeszę zwiedzających swoimi nieoczywistymi i intrygującymi obiektami. Prace znanych osób artystycznych jeszcze do końca lipca będą prezentować temat fast fashion, czyli problem szybkiej mody. A już czwartku, 9 maja, czas na wydarzenia towarzyszące.

Temat: „Lekcja skarpet”, Nauczycielka: Paulina Poczęta

Zamkowa druga majówka zacznie się 9 maja o g. 18 Artist Talkiem, czyli spotkaniem z jedną z osób autorskich głównej wystawy. Będzie to idealna okazja do porozmawiania z Pauliną Poczętą – autorką prac i obiektów m.in. „Lekcji skarpet”, „Kokonu” i „Inkarnacji”. Autorka zaprasza szczególnie te osoby, które zechcą podzielić się z nią przetartymi skarpetami i tym samym „dołożyć swoją skarpetkę” do powstania kolejnych prac z rozrastających się kolekcji.

Chce się szyć”

Dla większości z nas oczywiste jest, by codziennie się w coś ubrać. Ale żeby samodzielnie szyć?! Chce się szyć tylko niektórym! W piątek, 10 maja, o g. 19 odbędzie się wernisaż wystawy „Chce się szyć!”. Powstała ona we współpracy z osobami, które wyjęły z szaf i kartonów z pamiątkami własnoręcznie uszyte ubrania i opowiedziały ich historię. Na wystawie obejrzeć można zarówno rzeczy sprzed dziesięcioleci, jak i współczesne. Każda z nich to odrębna historia domowego szycia, nieraz z konieczności, najczęściej z miłości, z potrzeby sprawczości, kreacji i pasji, wreszcie z troski o środowisko czy z zaangażowania w konkretny projekt społeczny.

Trwa wystawa wystawa „Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań” / materiał partnera

Przebrać się „po królewsku… z odzysku”

Taki tytuł będą miały sobotnie warsztaty kreatywne dla dzieci (3+) i rodziców poprowadzone przez Agnieszkę Kowalską, działającą jako Nieprasuj, która zajmuje się tworzeniem warsztatów do ręcznych napraw ubrań. Będzie to warsztat tworzenia akcesoriów kostiumów królewskich z odzysku. Uczestniczki/-cy przekonają się, że przebranie można wykonać samodzielnie. Dzieci będą miały okazję poznać elementy ubiorów dawnych królów i dam. Stworzony przez siebie element garderoby sprzed wieków zabiorą ze sobą do domu. Jednak wcześniej, pod koniec spotkania wszystkie osoby – wystylizowane w kostiumach, wezmą udział w sesji zdjęciowej.

Liczba miejsc na ten warsztat jest ograniczona.

Rewolucja druku

W ten sam dzień Izabela Skorzec poprowadzi warsztaty „Print Revolution – twórczość w druku tekstylnym”. Uczestniczki/-cy samodzielnie wypróbują techniki wykorzystania stempli i linorytu na własnych ubraniach, by za ich pomocą wyrazić siebie. Printy będzie można wykonać na przyniesionych z domu kolorowych t-shirtach, bluzach i kurtkach.

Liczba miejsc warsztatowych ograniczona.

Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań
Trwa wystawa wystawa „Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań” / materiał partnera

Cerowanie za pogadanie

W ramach nawiązanych relacji z organizacjami seniorskimi oraz poznańskim Centrum Inicjatyw Senioralnych dwie starsze osoby wraz z dwiema osobami z młodszego pokolenia stworzą w Zamku duety i będą dzielić się swoimi umiejętnościami szycia oraz dziergania. Do tego międzypokoleniowego spotkania będzie zaproszona każda osoba przychodząca na wystawę, jak i do Zamku, gdzie przy stanowiskach (wyposażonych w podstawowe narzędzia i materiały) w zamian za rozmowę pomogą seniorkom „zacerować” dziurę (zarówno tę w przysłowiowej skarpecie, jak i towarzyską). Wydarzenie bezpłatne – odbędzie się zarówno w sobotę, jak i niedzielę (11-12 maja) o g. 13.

Możliwości do zaszycia się w Zamku jest wiele, wystarczy tylko wybrać.

Bilety na wydarzenia i wystawę do znalezienia w Kasie CK ZAMEK i online na www.ckzamek.pl.

Czytaj także: USG bez rejestracji i skierowania. Za darmo, kiedy i gdzie?

Materiał Partnera
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl