Kraj

Działkowcy z mniejszą ulgą. Za prąd zapłacą dużo więcej

Do tej pory działkowcy mogli liczyć na pakiet ochronny. Teraz jednak limit tańszego prądu zmniejszył się połowę. Rachunki za prąd mogą być dużo wyższe.

Działkowcy stracą pakiet ochronny

Do tej pory działkowców zrzeszonych w ROD obowiązywała ulga związana z wydatkami na energię elektryczną. Każdemu przysługiwał limit 250 kW/h, do którego obowiązywały zamrożone w październiku 2022 roku ceny prądu. Wszelkie nadwyżki rozliczane były w cenie nie wyższej, niż przewidywała to ustawa, czyli 693 złote netto za MWh. Była to ochrona działkowców przed radykalnym wzrostem cen energii.

Później jednak zarządy ROD miały prawo, na podstawie wprowadzonej przez Krajowy Zarząd PZD w dniu 4 kwietnia 2023 roku, do rozliczania działkowców, którzy wykorzystali limit, według nowych stawek rynkowych za energię elektryczną.

Ulga

W tym roku działkowców również obowiązuje pakiet ochronny. Pozwala na to podpisana przez Prezydenta RP „ustawa z dnia 7 grudnia 2023 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej”.

2 razy mniejszy pakiet

Pakiet ochronny przedłużył się jednak tylko o pół roku, a co za tym idzie, limit tańszego prądu również zmniejszył się o połowę i wynosi teraz 125 kWh na działkę. Aż do wyczerpania pakietu cena będzie liczona od maksymalnej wartości 412 zł za MWh netto. Jednak po jego wyczerpaniu działkowcy płacić będą według nowych stawek rynkowych, czyli za prawie dwa razy wyższą cenę.

działkowcy
źródło: materiały prasowe

Czytaj także: Mimi zamieszkała w Poznaniu. Przeprowadziła się tu z Francji

Źródło: PZD

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl