Kontrowersje wokół budynku Aury w Poznaniu. Zabudowa hotelowa czy mieszkalna?

W Poznaniu powstaje innowacyjny projekt architektoniczny, który budzi jednak kontrowersje na etapie realizacji. Aura, budynek autorstwa znanego architekta Roberta Koniecznego, wzbudza zainteresowanie swoją nowatorską koncepcją, jednak istnieją wątpliwości co do jego zgodności z obowiązującymi przepisami dotyczącymi zagospodarowania terenu.

Budynek o nazwie Aura jest w trakcie budowy na dawnych terenach klubu Posnania, obok Cytadeli. Ma być przyszłym połączeniem nowoczesnej architektury z przyjaznym dla środowiska podejściem. 55 apartamentów zaplanowano w obiekcie, który będzie mieć zieloną ścianę, wpisującą się w trendy ekologicznego budownictwa.

Kontrowersje wokół przeznaczenia terenu

Chociaż projekt budzi entuzjazm swoją estetyką i innowacyjnym podejściem do zagospodarowania przestrzeni, wzbudza kontrowersje. Powodem jest fakt, że teren, na którym powstaje Aura, wyznaczono jako teren przeznaczony pod zabudowę hotelową, a nie mieszkalną. Inwestor to firma Human Touch Group. „Gazeta Wyborcza” opisuje, że to podobny przypadek jak z „apartamentami inwestycyjnymi” nad Jeziorem Maltańskim powstającymi przy Termach. Tam też może powstać wyłącznie hotel, ale sprzedawane są apartamenty (inwestor przekonuje, że są one na wynajem).

Apartamenty a przepisy lokalne

Największą kwestią sporną jest sprzeczność pomiędzy przeznaczeniem terenu a planami inwestora. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na tym obszarze dopuszczalna jest tylko zabudowa hotelowa. A nie apartamentowa, w której lokale będą sprzedawane jako lokale usługowe/hotelowe.

Głosy krytyki i apel o zmianę przepisów

Poseł Franciszek Sterczewski zapowiedział, że złoży interpelację poselską w sprawie zmiany przepisów, aby uniknąć sytuacji, gdzie deweloperzy wykorzystują luki prawne w celu realizacji projektów niezgodnych z pierwotnym przeznaczeniem terenu.

Czytaj też: To największy park sztuki w Europie. Znajduje się w Poznaniu

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl