To największy park sztuki w Europie. Znajduje się w Poznaniu

Visual Park to największy park sztuki w Polsce i największy park tego typu (niebiletowany) w Europie. Do każdej rzeźby można podejść za darmo.

Poznań Visual Park to innowacyjny projekt, który powstał i rozrasta się nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu. To unikatowy park rzeźby i obiektów artystycznych, który stał się głównym ośrodkiem promującym współczesną sztukę form przestrzennych w Polsce. Podobnie jak wiele podobnych miejsc w krajach Zachodniej Europy, Visual Park ma przyciągać zarówno turystów, jak i mieszkańców, oferując im możliwość nieprzymuszonego kontaktu ze sztuką oraz edukacji.

– Poznań ma atut, jakim są sztuki wizualne. Jeśli chodzi o sztukę w przestrzeni publicznej, to jesteśmy przewodnim miastem w Polsce. Park rzeźby, czyli Poznań Visual Park jest największym tego typu parkiem w Polsce. Poznań w przestrzeni publicznej w ogóle może się pochwalić dobrą relacją z odbiorcą. Visual Park nie jest biletowany i nie jest ogrodzony, co oznacza, że nie trzeba być na wstępie zainteresowanym do obcowania ze sztuką. Każdy, kto przyjeżdża nad Strzeszynek, przychodzi odpocząć i może, wtedy skonfrontować się ze sztuką współczesną, a jeśli ona go zainteresuje, to wejść do galerii i wniknąć w sztukę jeszcze głębiej – wyjaśnia Katarzyna Jankowiak-Gumna – kuratorka ABC Gallery i Poznań Visual Park.

Z prawej: Katarzyna Jankowiak-Gumna (fot. Łukasz Gdak)

Kolejna rzeźba z okazji Enter Enea Festival

Festiwal muzyczny Enter Enea inaugurowany jest właśnie sztukami wizualnymi. To one pozwalają odbiorcom przeżyć, oprócz wrażeń związanych z muzyką, też wrażenia związane z wizualnością. W ubiegłym roku inaugurowano festiwal pracą Izabelli Gustowskiej pt. „Siała baba mak”. Tegoroczna inauguracja odbędzie się w niedzielę, 26 maja o godz. 20.

– Każdy edycja ma swój totem. W tym roku zaprosiliśmy do współpracy Krzysztofa Maniaka z Tuchowa, który studiował w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Jego środki wyrazu są interesujące i niebanalne. Tworzy w trakcie spacerów, rozpoznawania krajobrazu, a jego rekwizytami są rzeczy znalezione m.in. w lesie, czy na łące. Jego sztuka nawiązuje do tradycji z lat 60. i czerpie z motywu wędrówki – dodaje Jankowiak-Gumna.

Krzysztof Mania na tegoroczną edycję wizualną przygotował pracę ziemną, której tytułem są współrzędne geograficzne.

– Nazwa wywodzi się stąd, że Krzysztof Mania czerpie z prehistorii człowieka. Nawiązuje na przykład do rysunków pozostawionych przez wczesne plemiona, gdyż człowiekowi od prehistorii towarzyszy chęć pozostawienia po sobie śladu – dodaje kuratorka ABC Gallery.

Poznań Visual Park rozwija się dynamicznie. Tegoroczna edycja będzie towarzyszyło wydarzenie performatywne. 1000 ton ziemi ukształtują kopiec. To będzie już 26 praca w parku rzeźby w Poznaniu.

Prace obejrzeć można tutaj.

„Siała baba mak” (fot. ABC Gallery)

Czytaj też: Enter Enea Festival. 4 dni koncertowania w tym 1 dzień za darmo

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl