Jest wypłata z KPO do Polski! To ważne dla Poznania

Komisja Europejska zatwierdziła wypłatę pierwszej zaliczki dla Polski ze środków Krajowego Planu Odbudowy. Ustępujący rząd Prawa i Sprawiedliwości nie chciał spełnić warunków praworządności, przez co przez lata Polska nie dostawała funduszy z KPO.

Polska otrzyma teraz 5 mld euro zaliczki z funduszu Krajowego Planu Odbudowy. Przez 2 lata wypłata dla Polski setek miliardów były wstrzymane. Rząd Prawa i Sprawiedliwości próbował bowiem podporządkować swojej partii sądownictwo, co jest sprzeczne z podstawowymi zasadami Unii Europejskiej, dlatego UE wstrzymała wypłatę środków do czasu wycofania się Polski z naruszeń praworządności. Prawo i Sprawiedliwość nie jest jednak w stanie utworzyć rządu po wyborach, a nowa większość zadeklarowała cofnięcie zmian PiSu związanych z sądami, które nie tylko miały upolitycznić sądy, ale ostatecznie wydłużyły jeszcze czas oczekiwania na rozprawę i spowodowały jeszcze większy bałagan w polskich sądach.

Pierwsze fundusze dla Polski z KPO mają zostać zaakceptowane przez unijnych ministrów 8 grudnia, a pieniądze pojawią się w kraju na początku przyszłego roku.

Z perspektywy Poznania fundusze z KPO są istotne, ponieważ miasto ma gotową listę projektów, na które będzie chciało pozyskać środki z tej puli.

Przykładowe inwestycje, które mogą zostać zrealizowane z funduszy KPO, na naszą prośbę wymienia, Grzegorz Kamiński, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

1. Zakup tramwajowego taboru zeroemisyjnego – 300 mln. W ramach odnowy taboru do roku 2026 Spółka MPK planowała wymienić 30 tramwajów.


2. Zakup autobusowego taboru zeroemisyjnego – 273 mln. Spółka MPK w ramach odnowy taboru do roku 2026 planowała wymienić 104 autobusy wraz z niezbędną infrastrukturą ładowania, tankowania oraz obsługi.


3. Termomodernizacja placówek oświatowych – 110 mln, Planujemy wykonanie termomodernizacji 18 szkół (wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, ocieplenie ścian budynków, docieplenie dachów, izolacja fundamentowa, wymiana oświetlenia na energooszczędne, modernizacja źródeł ciepła).


4. Rewaloryzacja i zachowanie dziedzictwa przyrodniczego w  Palmiarni Poznańskiej – 200 mln. Przebudowa obiektu objęłaby: rozbudowę, nadbudowę oraz kompleksowy remont istniejących obiektów wraz z rewitalizacją terenu wokół całego kompleksu obejmującą zieleń.


5. Poprawa efektywności energetycznej poprzez OZE na obiektach użyteczności publicznej miasta i miejskich spółek – 150 mln. W ramach zadania moglibyśmy wykonać montaż systemów fotowoltaiki i pomp ciepła na budynkach miasta Poznania oraz spółek miejskich.


6. Poprawa cyberbezpieczeństwa i rozwój usług cyfrowych w Poznaniu – 15 mln.


7. Modernizacja i rozwój elektronicznego systemu sprzedaży biletów komunikacji publicznej – 50 mln.


8. Rozwój poznańskich szpitali (Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei, Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia, Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych) – ponad 230 mln. Zakładamy realizację działań modernizacyjnych na oddziałach szpitalnych, zakup sprzętu diagnostycznego i medycznego oraz rozwój specjalistycznych usług medycznych.

Jedyny problem polegać będzie teraz na tym, że przez blokowanie wypłaty przez rząd PiS obecnie czas na wykorzystanie funduszy skończy się w 2014 roku. Miasto będzie więc miało bardzo mało czasu na ewentualne inwestycje z funduszy KPO.

Czytaj także: Zabił 29-letnią żonę, 1,5 i 4,5 roczne córeczki. Psycholog tłumaczy, kiedy reagować

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl