Dwa młode wielkopolskie orły bieliki zaobrączkowane

W grodziskich lasach zaobrączkowano dwa młode orły bieliki. Ptaki są przedstawicielami największego gatunku w tej części Europy. Dzięki akcji leśników i ornitologów, badacze będą mogli śledzić życie ptaków.

Badacze odkryli dwa młode na terenie Nadleśnictwa Grodzisk, gdzie takich ptaków nie ma zbyt wielu. Obrączkowanie ptaków umożliwia badaczom zbieranie danych na temat ptaków. Mogą oni między innymi obserwować długość życia, wędrówki i inne zwyczaje orłów. Ornitolodzy stosują dwa rodzaje oznaczeń srebrne i czarne. Pierwsza z nich to rodzaj dowodu osobistego dla ptaków, ponieważ zawiera indywidualny kod zapisany do bazy danych. Druga obrączka, czarna, zawiera kod ze znacznie większymi znakami. Dzięki lornetce ornitolodzy mogą odczytać go nawet z 300 metrów, co znacznie ułatwia identyfikację ptaka.

Orzeł bielik to największy w naszej części Europy ptak szponiasty. Rozpiętość jego skrzydeł to nawet 2.5 metra. Przez wielu zwany jest królem przestworzy. Swoją nazwę zawdzięcza zaś charakterystycznym białym piórom na ogonie. W Polsce żyje około 1400 przedstawicieli tego gatunku.

Pamiętajmy, że bieliki są pod ścisłą ochroną, stąd ich gniazdo znajduje się w strefie, do której wstęp mają wyłącznie uprawnione osoby i tylko za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody.- informuje dr. hab. inż. Tadeusz Mizera.

Akcję obrączkowania bielików przeprowadziły Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy i Komitet Ochrony Orłów.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl