Co zrobić z nadmiarem świątecznego jedzenia?

W wielu domach po każdych świętach zostaje dużo potraw z wigilijnych stołów. By nie marnować jedzenia, warto dowiedzieć się, gdzie je zanieść, by przy okazji podzielić się dobrem z osobami potrzebującymi.

Stragan na rynku Wildeckim

Miejsc, które przyjmują jedzenie po świętach, jest w Poznaniu sporo. Jednym z nich jest Jadłodzielnia Wildecka – czyli stragan nr 173 na rynku Wildeckim. Przez 24 godziny na dobę można tam zostawić coś do jedzenia lub zabrać żywność.

Zachęcam wszystkich do dzielenia się z innymi – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Świąteczne potrawy są smaczne, ale czasem bywa ich po prostu za dużo. Nie marnujmy jedzenia, podzielmy się nim z osobami, które tego potrzebują. To drobny, ale potrzebny gest.

Jadłodajnie Caritas

Już od drugiego święta – 26 grudnia, posiłki można odnosić do Jadłodajni Caritas, których w Poznaniu mamy aż cztery. To:

  • Jadłodajnia Caritas pw. św. Brata Alberta – sióstr albertynek, ul. Ściegiennego 133, godz. wydawania posiłków 10.00-12.00, 17.30-18.00.
  • Jadłodajnia Caritas pw. św. Urszuli Ledóchowskiej – sióstr urszulanek SJK, ul. Taczaka 7, godz. wydawania posiłków 10.00-11.00, 16.00-17.00.
  • Jadłodajnia Caritas Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, ul. Niegolewskich 23, godz. wydawania posiłków 10.00-11.00.
  • Jadłodajnia Caritas Sióstr Elżbietanek, ul. Łąkowa 4, godz. wydawania posiłków 11.00-12.00.

Od poniedziałku do soboty każda z nich codziennie wydaje posiłki potrzebującym. Natomiast w niedziele i dni świąteczne dyżur pełni jedna z placówek.

Jedzenie Ci dam, bo mam 🙂

Oprócz jadłodajni dla potrzebujących, istnieją także oddolne inicjatywy mieszkańców. Jedną z nich jest facebookowa grupa o nazwie „Jedzenie Ci dam, bo mam :)”. Jej uczestnicy walczą z marnowaniem żywności i udostępniają posty, w których oferują produkty spożywcze i posiłki – za darmo. Należy pamiętać jednak, by w trakcie dzielenia się żywnością z innymi, nie była ona zepsuta i nieświeża.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl