Bardziej zielony Poznań? W planach miasta ochrona przyrody przez następne dekady

Projekt nowego Studium Poznania określi jego rozwój przez kolejne dekady. W jednym z 6 punktów skupia się on na ochronie zieleni, zwłaszcza systemu klinowo-pierścieniowego, który towarzyszy miastu już od ponad stu lat. W studium uwzględniona została również ochrona osiedlowych obszarów zieleni.

Kliny zieleni wyróżniają Poznań na tle innych miast europejskich. Dzięki wyjątkowemu systemowi klinowo-pierścieniowemu, jest możliwa lepsza ochrona zieleni i bioróżnorodności miasta. Wyznacza on strefy, w których zabudowa mieszkaniowa nie jest możliwa oraz narzuca ograniczenia na powstające zabudowy wokół klinów.

fot. E. Nowak / wpoznaniu.pl

W głównej mierze kliny oparte są na mapie wód Poznania uwzględniającej naturalne doliny Warty Bogdanki i Cybinki. Uzupełniane są one kręgi utworzone ze śladów średniowiecznych murów obronnych miasta, pozostałości po XIX-wiecznych fortyfikacjach pruskich i miejskich.

Bliżej centrum miasta wyróżniamy tereny bardziej parkowe, a przy obrzeżach zmieniają one swój charakter na bardziej dziki naturalny i leśny. W Poznaniu są 4 takie kliny zieleni – północny “naramowicki”, południowy “dębiński”, wschodni “cybiński” i zachodni “golęciński”.

Ochrona klinów i ustanowienie ich głównym systemem zieleni Poznania, a jednocześnie nieodzowną częścią miasta jest jednym z 6 punktów nowego projektu Studium Poznania. Zbiera on wszelkie zasady, które będą określać rozwój stolicy Wielkopolski przez następne dekady. Projekt poza ochroną klinów skupia się również na terenach zieleni mniejszych niż 5 tys. metrów kwadratowych, jako osiedlowych form zieleni. Wprowadzone mają być również łączniki między tymi obszarami a całym systemem klinowo-pierścieniowym.

Więcej informacji na temat zieleni w mieście można znaleźć na specjalnej wystawie zaprezentowanej na Wolnym Dziedzińcu.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl