Ale neon. Już niebawem rozświetli centrum Poznania. Wiemy, gdzie będą kolejne

Właśnie rozpoczęły się prace przy renowacji charakterystycznego neonu „Dom Książki” na remontowanym budynku dawnej księgarni przy ul. Gwarnej. Co ciekawe, rekonstrukcją neonu zajmuje się ta sama firma, która w 1974 r. go stworzyła. Neon rozbłyśnie już jesienią tego roku. Inne nieco wcześniej.

– Choć tego z dołu nie widać, to każda z liter składających się na charakterystyczny napis ma aż 2,8 metra wysokości – tłumaczy Piotr Heinze z firmy zajmującej się renowacją neonu.

Powstały w 1956 r. zakład stworzył większość neonów, z których słynął przed laty Poznań. Również i ten, którego remont właśnie się zaczyna. W trakcie prac duże metalowe litery odzyskają podwójne obramowania wykonane z magicznych szklanych rurek, wypełnionych świecącym gazem. Dzięki nim ul. Gwarna nocą ponownie pysznić będzie się wspaniałą świetlną instalacją. Na swoje miejsce powróci jednak nie tylko sam neon.

„Books” i „knigi” też powrócą

– Na elewacji budynku dawniej było też siedem napisów „książki” w różnych językach świata. Również i one będą przez nas odrestaurowane – wyjaśnia Heinze.

Napisy te umieszczone były na 29 kasetonach. Te są już odtwarzane. Jest jednak problem z czcionką. Mimo że na napisy „books” i „knigi” patrzyły latami tysiące poznaniaków, nikt nie wie, jakiego rodzaju czcionki użyto do ich stworzenia.

Fot. Constructa Plus, Łukasz Gdak

– Mamy stare zdjęcia. Te są jednak niezbyt wyraźne, ale postaramy się odtworzyć litery tak, by wyglądały niczym w latach swej świetności – opowiada poznański mistrz neonów.

Jak obiecuje inwestor, zajmujący się remontem starego gmachu księgarni, także i elewacji budynku stanowiącej tło dla świetlnych kasetonów, zostanie przywrócony dawny blask.

– Nie będziemy wymieniać starych płytek na nowe. Postaramy się je oczyścić laserowo – mówi Karolina Majchrzak z firmy Constructa Plus, do której należy budynek.

Czy Poznań znów będzie dumny z neonów?

Jak widać, moda na neony, które niegdyś były niemal znakiem firmowym miasta, po wielu latach wraca ponownie z rozmachem.

– Właśnie kończymy prace finansowane przez Miasto przy renowacji neonu Poznańskich Słowików na Świętym Marcinie naprzeciw Zamku. Ptaszki zaczną charakterystycznie skakać po pięciolinii już wiosną – zdradza rekonstruktor neonu.

Jak się od niego dowiadujemy, kolejne neony rozświetlą niebawem Święty Marcin. Pod numerem 25 pojawi się neonowy napis „Cappadocia Kebab&Grill” a nieopodal „Fryzjer – Barber”. Jedna z restauracji mieszcząca się przy pl. Wolności 5 będzie też niebawem pozdrawiać poznaniaków wesołym neonem „Dobrego Dnia”. Od niedawna oczy poznaniaków cieszy o zmierzchu napis „Barak Kultury” na Al. Marcinkowskiego, a od ponad roku Kociak na Świętym Marcinie, sączący jak przed laty koktajl ze swej szklaneczki. Wiele z powstających w centrum miasta neonów powstaje dzięki wsparciu władz Miasta, które w zeszłym roku zorganizowały konkurs na najciekawsze projekty neonów. Najlepsze propozycje otrzymały dofinansowanie.

Fot. Łukasz Gdak

Czytaj też: Największe wydarzenie dla fanów klocków Lego już niedługo w Poznaniu! [ZDJĘCIA]

2

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl