Abp Gądecki zamieszka w nowej rezydencji. Jej remont finansuje rządowy fundusz

W październiku arcybiskup Stanisław Gądecki skończy 75 lat. Tym samym będzie mógł przejść na emeryturę. Według pojawiających się informacji, trwa remont budynku, w którym hierarcha miałby zamieszkać.

O sprawie informuje „Gazeta Wyborcza”. Według jej informacji Narodowych Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał w grudniu 2021 r. blisko 45 mln złotych archidiecezji poznańskiej i gnieźnieńskiej na termomodernizację 15 zabytkowych budynków. Ich remont miał poprawić utrzymanie cierpła i obniżyć emisję dwutlenku węgla.

Archidiecezja poznańska zdecydowała się na remont sześciu budynków w Poznaniu i Otorowie. Na ten cel miała otrzymać łącznie 22 mln zł, zaś 4,5 mln zł dołożyć z własnych pieniędzy. Z tych środków modernizowane są obiekty na Ostrowie Tumskim (m.in. zabytkowa kanonia) oraz dwa budynki Wydziału Teologicznego UAM.

Prowadzone prace zakładają m.in. wymianę okien, docieplenie ścian i dachów czy montaż fotowoltaiki i systemu wentylacji z odzyskiem ciepła z powietrza.

Nowa rezydencja abp. Stanisława Gądeckiego

Według informacji „Wyborczej” w jednym z remontowanych budynków zamieszkać ma abp Stanisław Gądecki po ukończeniu 75 roku życia. Mowa o budynek kanonii biskupiej – nr 11 (obok kościoła pw. NMP in Summo). Termomodernizacja obiektu wyniesie ponad 5,3 mln z 26 mln zł na cały projekt.

– Tak, abp Stanisław Gądecki ma zamieszkać w kanonii, w której kiedyś mieszkał bp Zdzisław Fortuniak – potwierdza w rozmowie z „Wyborczą” ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik poznańskiej kurii.

Duchowni, którzy wypowiadają się w rozmowie z dziennikiem, nie kryją oburzenia. Przyznają, że jest wiele parafii, które potrzebują wsparcia finansowego i remontów. Zauważają również dysproporcje między inwestycjami realizowanymi na Ostrowie Tumskim a w innych miejscach archidiecezji.

Zobacz też: Poważne zmiany w polskim Kościele. Kończy się kadencja abp. Gądeckiego

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl