Poważne zmiany w polskim Kościele. Kończy się kadencja abp. Gądeckiego

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski (KEP), ksiądz Leszek Gęsiak wskazał najważniejsze wydarzenia dla polskiego Kościoła w 2024 r. Jednym z nich jest koniec kadencji przewodniczącego episkopatu, abp. Stanisława Gądeckiego.

O wydarzeniach, które czekają polski Kościół w 2024 r., opowiedział ks. Leszek Gęsiak. Zwrócił on uwagę, że już za kilka miesięcy zmieni się całe prezydium polskiego episkopatu. Dojdzie do tego w okresie, gdy biskupi będą przygotowywać się do zmian wprowadzanych przez Stolicę Apostolską.

Koniec kadencji abp. Gądeckiego

– W marcu dobiegnie końca kadencja abp. Stanisława Gądeckiego jako przewodniczącego KEP oraz abp. Marka Jędraszewskiego jako jego zastępcy. W czerwcu kadencję kończy bp Artur G. Miziński jako sekretarz generalny KEP – przekazał rzecznik KEP, cytowany przez Katolicką Agencję Informacyjną (KAI).

Duchowny zaznaczył, że do wspomnianych zmian dojdzie w okresie prac nad dokumentem „Kościół synodalny w misji”, który opublikowano po pierwszej rzymskiej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

– W tych miesiącach Kościół w Polsce na różnych jego szczeblach podejmuje refleksję nad tym dokumentem, której wnioski zostaną przesłane przez polski Episkopat do Sekretariatu Synodu w marcu bieżącego roku. Jest to więc intensywny czas rozeznawania, który należy dobrze wykorzystać w diecezjach i wspólnotach. Chodzi o to, by prawdziwie zaangażować się w budowanie synodalnego wymiaru Kościoła – dodał.

Zmiany w archidiecezji poznańskiej

19 października 2024 r. abp Gądecki ukończy 75 lat. Kodeks prawa kanonicznego reguluje zasady dotyczące wieku emerytalnego biskupów. Każdy biskup w wieku 75 lat wkracza w wiek emerytalny i ma obowiązek wysłania do papieża Franciszka prośby o przyjęcie rezygnacji ze sprawowanego urzędu.

Oznacza to, że archidiecezja poznańska niebawem będzie miała nowego ordynariusza.

Zobacz też: „Kres antysemickiego mitu”. Aktywista apeluje do abp. Gądeckiego

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl