5 premier, 2 festiwale. Ambitne plany na 115-lecie Teatru Wielkiego w Poznaniu

Teatr Wielki w Poznaniu ogłosił swoje plany na sezon 2024/2025. Zapowiedział pięć premierowych spektakli, w tym jedną prapremierę, dwa festiwale, specjalne koncerty oraz obchody jubileuszowe. Z końcem września, poznańska opera rozpocznie nowy sezon, kontynuując bogate tradycje i wprowadzając nowe inscenizacje.

Sezon 24/25 przyniesie wznowienia takich klasyków jak „Aida” z odnowioną scenografią Jeana Antoine’a Hierro, „Czarodziejski flet” i „Cyrulik sewilski”. W roli Figara wystąpi Andrzej Filończyk, który w 2014 roku debiutował w tej samej roli w Poznaniu, a obecnie świętuje dziesięciolecie swojej kariery scenicznej. Na scenie pojawią się również inne uznane nazwiska, takie jak Randal Bills i Krzysztof Bączyk.

Premierowe spektakle i festiwale

W nadchodzącym sezonie Teatr Wielki zaprezentuje trzy nowe opery i dwa balety. Już we wrześniu odbędzie się premiera „Flisa” Stanisława Moniuszki, przygotowana przez Barbarę Poll i Rafała Kłoczko. Kolejną premierą będzie operowa adaptacja „Ślubu” Witolda Gombrowicza, skomponowana przez Zygmunta Krauzego, która zadebiutuje w listopadzie. Trzecią operową premierą sezonu będzie „Turandot” Pucciniego, zaplanowana na czerwiec 2025 roku, z muzycznym kierownictwem Jacka Kaspszyka i reżyserią Rana Arthura Brauna.

Balet Teatru Wielkiego również przygotowuje dwa premierowe spektakle. W grudniu na scenie pojawią się choreografie trzech wybitnych artystek: Marguerite Donlon, Anne Jung i Katarzyny Kozielskiej. W czerwcu Robert Bondara przedstawi nową interpretację historii Romea i Julii, inspirowaną współczesnymi konfliktami społecznymi i wojennymi.

Festiwale i wydarzenia specjalne

W sezonie 24/25 Teatr Wielki kontynuuje tradycję organizowania festiwali. Drugą edycję „Festiwalu Moniuszki” otworzy premiera „Flisa”, a festiwal „Przedwiośnie baletowe” rozpocznie spektakl „Spectrum”. Co więcej, najmłodsi melomani będą mogli uczestniczyć w muzycznym spotkaniu „najnajMONIUSZKO”.

Hasłem przewodnim nadchodzącego sezonu jest „Pokolenia”, podkreślające ciągłość tradycji operowej w Poznaniu. W 2025 roku Teatr Wielki będzie obchodził swoje 115-lecie.

Sezon 24/25 to 26 tytułów operowych i baletowych, które poprowadzi 11 dyrygentów. Wśród gościnnych solistów pojawią się takie nazwiska jak Andrzej Dobber, Monika Ledzion, Wojtek Gierlach i Szymon Mechliński. Poza stałym repertuarem teatr planuje również specjalne wydarzenia, w tym koncerty z okazji Dnia Niepodległości oraz wykonanie „Requiem” Gabriela Fauré.

Czytaj też: Zgromadzenie Narodowe w Gnieźnie? Wniosek złożył prezydent Polski

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl