Wielkopolska

Zgromadzenie Narodowe w Gnieźnie? Wniosek złożył prezydent Polski

Prezydent Andrzej Duda skierował oficjalny wniosek do marszałka Sejmu Szymona Hołowni o zwołanie Zgromadzenia Narodowego w Gnieźnie. Inicjatywę związano przyszłorocznymi obchodami 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski.

Zgromadzenie Narodowe odbędzie się w kwietniu 2025 roku. Ma uczcić ważne wydarzenie w polskiej historii. Zaplanowano uczestnictwo obu izb parlamentu: Sejmu i Senatu. Informacje te zostały przekazane podczas spotkania władz miasta i powiatu z Wojciechem Kolarskim, Sekretarzem Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Znaczenie rocznicy

Wojciech Kolarski podkreślił, że 1000. rocznica koronacji Bolesława Chrobrego to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Symbolizuje początki polskiej państwowości. W opinii prezydenta Andrzeja Dudy taką rocznicę trzeba godnie uczcić poprzez organizację Zgromadzenia Narodowego w Gnieźnie. To ma nadać wydarzeniu właściwą rangę i wymiar państwowy.

– To niezwykle ważne wydarzenie w naszej historii, jedno z najważniejszych. Mówi o naszej państwowości, początkach naszej państwowości, które w opinii prezydenta powinny być godnie uczczone. Z tego względu, żeby to wydarzenie miało właściwą rangę, aby została uhonorowana w sposób symboliczny, aby też miała wymiar państwowych obchodów. Prezydent Andrzej Duda skierował do marszałka Sejmu Szymona Hołowni list, w którym zwraca się z apelem o to, aby ta rocznica została uwzględniona w przyszłym roku i aby Gniezno stało się miejscem Zgromadzenia Narodowego. Aby marszałek zwołał Zgromadzenie Narodowe w związku z tysiącleciem koronacji Bolesława Chrobrego. Aby to wydarzenie było wielkim świętem państwowym, który połączy samorząd ziemi gnieźnieńskiej, aby było świętem Wielkopolski i było wielkim wydarzeniem o charakterze państwowym – powiedział Wojciech Kolarski.

Prezydent miasta Gniezna, Michał Powałowski podkreślił, że obchody tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego to ważna rocznica dla całego kraju.

– Dziękuję przede wszystkim panu prezydentowi. Za to, że dostrzega tak ważną rocznicę w historii naszego kraju, jaką jest tysiąclecie koronacji pierwszego króla Polski, czyli Bolesława Chrobrego, która miała miejsce tu w katedrze tysiąc lat temu. Myślę, że jest to pierwsza informacja, która uruchomi kolejne potoki. Dające możliwość obchodzenia godnie tej rocznicy tak, abyśmy mogli ją obchodzić razem z najwyższymi władzami naszego kraju – powiedział prezydent Powałowski.

Czytaj też: Plac Wolności zamienił się we włoski targ. Zobacz zdjęcia

Źródło: gniezno24.com.

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl