Zwierzę rodem z Australii widziane w podpoznańskich lasach

Lasy Puszczy Zielonki stały się miejscem nietypowego odkrycia. Na leśnej ścieżce turystka spotkała… kangura. Zwierzę prawdopodobnie komuś uciekło z hodowli. Leśnicy próbują je złapać.

Na kangura w lesie i to dwa razy natrafiła turystka, która w sobotę spacerowała po Puszczy Zielonce. Zauważyła go w rejonie rezerwatu przyrody Klasztorne Modrzewie. Kobieta zrobiła film i wysłała do Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Murowanej Goślinie.

Kogo można spotkać w lesie, czyli Kangur w Puszczy Zielonce: Nietypowy gość w polskich lasach!Lasy Puszczy Zielonki stały się miejscem nietypowego odkrycia. Wśród drzew i leśnych ścieżek został zaobserwowany ….. kangur – zwierzę zdecydowanie dalekie od rodzimej polskiej fauny. To nie Prima Aprilis więc prosimy o dalsze sygnały w celu zlokalizowania osobnika i pomocy zwierzęciu. Sytuacja ta oczywiście zaskakuje ale pamiętajmy o kilku ważnych sprawach:Kangury, mimo że często są postrzegane jako przyjazne stworzenia, to w sytuacji stresowej mogą okazać się lekko nieprzewidywalne. W związku z tym zalecamy ostrożność:1. Nie podchodźcie i nie próbujcie dotykać kangura.2. Zachowujcie spokojny dystans oraz unikajcie gwałtownych ruchów.3. Nie próbujcie go karmić. 4. Unikajcie kontaktu wzrokowego z kangurem, który może interpretować to jako zagrożenie. Wszelkie informacje prosimy kierować na jedną z możliwości:nasz FB : Leśny Zakład Doświadczalny w Murowanej Goślinie adres e-mail lzdmg@up.poznan.plPodjęliśmy działania mające na celu odłowienie i przewiezienie kangura do odpowiedniego miejsca, gdzie zostanie otoczony troskliwą opieką.Przy okazji przypominamy kilka podstawowych zasad zachowania się przy podobnych nietypowych sytuacjach Ważne: Prowadźcie psy na smyczy!Podczas spacerów w lesie, bezwzględnie trzymajcie psy na smyczy. Zetknięcie psa z zwierzęciem / kangurem może prowadzić do nieprzewidywalnych reakcji obu zwierząt i stanowić zagrożenie.Zgłaszanie obserwacjiJeśli spotkacie nietypowe zwierzę, w tym kangura bądź posiadacie informacje o jego aktualnym położeniu, prosimy o pilne zgłoszenie (jak wyżej). Wasza czujność pomoże w szybkim i bezpiecznym odłowieniu zwierzęcia.Z góry dziękujemy za współpracę i odpowiedzialność w stosunku do dzikiej przyrody.

Opublikowany przez Leśny Zakład Doświadczalny w Murowanej Goślinie Sobota, 9 września 2023

Leśnicy próbowali złapać kangura, ale niestety nie natrafili na zwierzę. Zapadł zmrok i przerwano poszukiwania. Mają one być prowadzone także w niedziele. Leśnicy chcą razem z weterynarzami z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odłowić kangura i znaleźć właściciela.

– Prosimy o dalsze sygnały w celu zlokalizowania osobnika i pomocy zwierzęciu. Sytuacja ta oczywiście zaskakuje ale pamiętajmy o kilku ważnych sprawach. Kangury, mimo że często są postrzegane jako przyjazne stworzenia, to w sytuacji stresowej mogą okazać się lekko nieprzewidywalne. W związku z tym zalecamy ostrożność:

1. Nie podchodźcie i nie próbujcie dotykać zwierzęcia.

2. Zachowujcie spokojny dystans oraz unikajcie gwałtownych ruchów.

3. Nie próbujcie go karmić.

4. Unikajcie kontaktu wzrokowego ze zwierzęciem, który może interpretować to jako zagrożenie – informują leśnicy na swoim profilu na FB.

Leśnicy proszą o przekazywanie wszelkich informacji na temat miejsca pobytu kangura.

Czytaj także: Powstanie ogród dla osób bezdomnych. „Musimy tworzyć takie przestrzenie”

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl