Tylko u nas

Zobacz, co kandydaci do senatu z Poznania odpowiedzieli na te same pytania. Ewa Jemielity

Kandydatowi i kandydatce do senatu z Poznania przedstawiliśmy te same pytania. Pytamy o przyszłość, o Polskę za rok, za dziesięć lat i najważniejsze, naszym zdaniem tematy, czyli: zmiany w edukacji, relację z Unią Europejską, centralizację władzy lub dzielenie się nią z samorządami. W dwóch artykułach publikujemy pełne odpowiedzi kandydatów. Poniżej znajdują się odpowiedzi kandydatki Prawa i Sprawiedliwości, Ewy Jemielity. Artykuł z odpowiedziami Rafała Grupińskiego z Paktu Senackiego, znajdą Państwo TUTAJ.

Ewy Jemielity

Co jest, Pani zdaniem, najważniejsze dla Polski w skali najbliższego roku?

W skali tego roku najważniejsze są wybory i to jak Polacy wybiorą, nie tylko w wyborach parlamentarnych, ale także samorządowych i do Parlamentu Europejskiego. Myślę, że w Polsce potrzebne jest pewnego rodzaju pojednanie i zakopanie toporów wojennych w celu budowy nowoczesnego państwa. Zgoda buduje, niezgoda rujnuje w naszym kraju potrzebna jest dojrzałość klasy rządzącej do współpracy.  

A co jest, Pani zdaniem, najważniejsze dla Polski w perspektywie 10 lat?

Potężnym problemem jest wojna na Ukrainie. Właściwie cały świat zmaga się z jej ekonomicznymi konsekwencjami i konsekwencjami po pandemii Covid-u. W naszym kraju wiele sfer przemysłowych trzeba było przesterować, aby uniknąć uzależnienia, od państwa które napadło na Ukrainę, czyli Rosji. Najważniejsze dla Polski jest sprawa mechanizmów ekonomicznych ich ustawienia w taki sposób, aby nie odczuwała tego polska gospodarka i tym samym obywatele. Budowa silnego ekonomicznie i nowoczesnego państwa jest priorytetem w skali najbliższych nadchodzących lat. Ważne są także działania dyplomatyczne, aby w jakiś cywilizowany sposób móc doprowadzić do zakończenia tego konfliktu, który dzieje się za naszą bądź co bądź wschodnią granicą.  

Jakie są, w Pani opinii, trzy najważniejsze punkty programu Pana formacji?

  1. Modernizacja osiedli z wielkiej płyty i zmiana prawa spółdzielczego w taki sposób, aby mieszkańcy mieli realny wpływ na zarządzanie własnym majątkiem, nowelizacja prawa dla najemców Towarzystw Budownictwa Społecznego/SIM.
  2. Tani grunt pod budowę domów – grunty skarbu państwa, ale i te miejskie powinny być przekazane pod tanie budownictwo mieszkaniowe.
  3. Budowa Centrum Medycyny Senioralnej zapewniającego opiekę, poradę i rehabilitację osobom starszym, aby umożliwić im jak najdłuższą samodzielność i aktywność. 

Jak Pani zdaniem powinna wyglądać relacja Polski z Unią Europejską?

Z Unią Europejską powinniśmy rozmawiać jako równi partnerzy, a nie petenci. Polska tak jak inne państwa płaci i partycypuje w tym międzynarodowym projekcie. Unia jest dobrym przedsięwzięciem pod warunkiem, że żadne państwo nie próbuje narzucać i dyktować co inne państwa powinny robić. (np. zamykać elektrociepłownie). Polska musi wypracowywać dobre dla siebie kompromisy, ale takie które nie uderzają w nasze interesy. Nie może być tak, że inne państwa pod płaszczykiem Unii Europejskiej ingerują w nasze sprawy wewnętrzne czy strategiczne takie jak np.bezpieczeństwo energetyczne.  

Czy samorządy powinny stawać się coraz silniejsze czy państwo powinno być coraz bardziej scentralizowane?

Samorządy to także zdobycz demokracji. Mądrze i roztropnie działający samorząd ma same zalety. Trzeba jednak pamiętać, że samorząd to także organ Państwa i to przez duże P. Niektórym się wydaje, że samorząd to rodzaj pewnego sprywatyzowania Państwa. Podlegające instytucje Samorządowi takie jak np. szkoły są nadal państwowe i trzeba o tym pamiętać. Jeśli próbować odpowiedzieć na pytanie czy władza powinna być zcentralizowana, czy bardziej samorządowa, to najważniejsza jest mądra współpraca między jedną a drugą władzą. Myślę, że można tu wypracować dobre rozwiązania, tylko jest potrzebna dobra wola jednych i drugich.  

Jak w Polsce powinna zmieniać się szkoła?

Szkołą powinna się zmieniać na lepsze. Zadaniem szkoły jest nie tylko uczyć, ale i wychowywać przede wszystkim w szacunku do Ojczyzny i innych. Zadaniem szkoły jest kształtowanie postaw takich, aby wpajać pewne wartości takie jak rzetelność, pracowitość, uczciwość, solidarność. Ważne jest, aby szkoła uczyła umiejętności oceny sytuacji bieżącej w naszym kraju.  

Czym w Pani światopoglądzie jest władza?

Władza jest słowem adekwatnym do rządzących. W czasach historycznych mówiło się o królach i książętach jako o władcach. W czasach komunistycznych do każdego milicjanta mówiło się “Panie Władzo”, ale miało to mało poważny charakter. W dzisiejszych czasach, kiedy to dochowaliśmy się demokracji z prawdziwego zdarzenia, pośrednio sami jesteśmy sobie władzą, gdyż wybieramy poprzez wybory swoich reprezentantów w organach rządzących takich jak Sejm, Senat, a także pośrednio rząd. Można powiedzieć, że władza w sensie mentalnym to “My Wszyscy” ponieważ wszyscy wybieramy sobie przy pomocy demokracji swoich rządzących. 

Czytaj także: Zobacz, co kandydaci do senatu z Poznania odpowiedzieli na te same pytania. Rafał Grupiński

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl