Mieści się tu najlepsza i największa tego typu biblioteka w Polsce

UAM zyskał nową siedzibę. Jest nią budynek przy al. Niepodległości, czyli dawny pruski magazyn artyleryjski. Teraz będzie tam Collegium Rubrum Wydziału Prawa i Administracji UAM i Klinika Prawa Wydziału Prawa i Administracji UAM, gdzie mieszkańcy będą mogli korzystać z pomocy prawnej. 

Budynek przy al. Niepodległości, od początku XXI wieku należy do Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zrewitalizowany gmach nosi nazwę „Koszarowiec”, a dawniej mieścił się w nim pruski magazyn artyleryjski. Dzisiaj budynek łączy tradycję z nowoczesnością.

– Wydział wzbogacił się o nowy budynek, właśnie wzbogacił – bo to nie był zwykły remont. Mamy nową piękną przestrzeń, zarówno w budynku jak i dookoła. Jest to przestrzeń bardzo otwarta, ale też bardzo przyjazna – mówiła Rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska.

Nie tylko biblioteka. Będzie to również miejsce, w którym będzie można uzyskać porady prawne

W wyremontowanym budynku znajduje się Wielkopolska Bibliotek Prawnicza, która jest jedną z najlepszych i największych w kraju. To połączenie biblioteki cyfrowej z tradycyjną. W jej magazynie znajduje się ponad 250 tysięcy książek. W odnowionym budynku działać będzie również Klinika Prawa Wydziału Prawa i Administracji UAM, gdzie poznaniacy będą mogli korzystać z pomocy prawnej. 

– To nie była łatwa rewitalizacja, to było ambitne przedsięwzięcie, bo jest to obiekt z poprzedniej epoki. Na sukces złożyła się dobra współpraca wszystkich biorących w tym udział, także Urzędu Marszałkowskiego, który ten projekt rozlicza. To jedna z piękniejszych rewitalizacji w Polsce – gratulował Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

fot. UAM

Nowy budynek UAM to koszt ponad 46 mln złotych, a cały projekt był współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Wykonawcą projektu była firma Alstal Grupa Budowlana.

– Nowa nazwa budynku pochodzi od łacińskiego słowa rubrum, łączącego w sobie elementy sztuki i prawa. Oznacza kolor czerwieni, którą odnajdujemy na fasadzie budynku. Rubrum to również wstępna część wyroku sądowego poprzedzająca tenor, a więc jego rozstrzygnięcie. Tym samym nazwa symbolicznie odzwierciedla charakter mieszczącego się w nim Wydziału Prawa i Administracji UAM – wyjaśniał dziekan prof. Tomasz Nieborak. 

Czytaj także: Pionierskie badania nad boreliozą u dzieci w Wielkopolsce | wpoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl