„Totemy” Alicji Białej odżyją. Wiemy kiedy zakończenie prac

Od pięciu lat obok Bałtyku można oglądać prace poznańskiej artystki Alicji Białej „Totemy”. Kolorowa instalacja, ze względu na łuszczącą się farbę, wymagała renowacji. Obiekty nabierają już dawnych kolorów. Prace renowacyjne mają zakończyć się jeszcze w maju.

Kilka tygodni temu informowaliśmy o pracach remontowych „Totemów” Alicji Białej. To instalacja, która od kilku lat stoi pomiędzy hotelem Sheraton a Bałtykiem. Są to kolorowe, wielkogabarytowe obiekty, które na przestrzeni lat wpisały się w krajobraz Poznania. Odnoszą się do danych statystycznych i tego jaki człowiek ma wpływ na środowisko. Jak informowaliśmy wcześniej, remont był konieczny ze względu na łuszczącą się farbę. Mimo zapewnień producenta, farba nie sprawdziła się. Aby instalacja mogła stać w centrum miasta przez kolejne lata konieczny była renowacja.

– Wiem, że mieszkańcy bardzo lubią „Totemy”. Wymagały one jednak remontu i odświeżenia. Będą wyglądały tak jak w 2019 roku. Stosujemy tę samą technikę malarską i te same kolory. Korzystamy z innego producenta farby – przypominamy fragment wypowiedzi Karoliny Koziołek z Fundacji Vox Artis.

Aktualnie trwa kolejny etap prac renowacyjnych, a instalacja odzyskuje dawne kolory. Prace malarskie wykonuje m.in. artysta Krzysztof Sołowiej. Cały proces jest kontrolowany jest przez Alicję Białą.

– Z renowacją planujemy uporać się do końca maja. Wczoraj rozpoczęliśmy prace. Malujemy we dwie osoby. Jesteśmy w stałym kontakcie z autorką Alicją Białą. Prace wykonujemy na rusztowaniach, które zostały po panach, którzy wcześniej czyścili „Totemy”. Alicja Biała nadzoruje prace poprzez zdjęcia – powiedział Lew Sołowiej, który wykonuje prace renowacyjne „Totemów”.

fot/ Łukasz Gdak

Czytaj też: Chciano ingerować w decyzje prezydenta Poznania? „To niedopuszczalne i ośmieszające”

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl