Znany białoruski zespół postpunkowy wystąpi w Poznaniu

Białoruski zespół Petlia Pristrastiya wystąpi w poznańskim klubie w środę 31 maja. 

Petlia Pristrastiya to jeden z najpopularniejszych białoruskich zespołów rockowych, który ma na swoim koncie już sześć płyt. Dziennikarze porównują miński zespół z brytyjskim Editors oraz amerykańskim Interpol, zaś wokalistę – z legendarnym Ianem Curtisem, lidera Joy Division. Wkrótce Poznaniacy będą mogli usłyszeć muzykę tego zespołu w poznańskim klubie Pod Minogą 31 maja o 20:00. 

Białoruś odradza post-punk 

Zespół Petlia Pristrastiya powstał w 2004 r. w Minsku. Przetłumaczyć ich nazwę na język polski można jak „pętla uzależnienia”. 

„Na jednym z mińskich szpitali wisiał radziecki plakat antyalkoholowy „Pętla uzależnienia”: przedstawiał on dwóch alkoholików z zielonymi nosami na ławce – jeden z nich był z gitarą. Moja żona zażartowała: patrz, to jest o tobie. Więc postanowiliśmy tak nazwać zespół” – tłumaczy pomysł na nazwę wokalista zespołu. 

Swoją muzykę artyści opisują jako „wędrówkę podmiotu pozbawionego wolności po życiu”. O tym gatunku muzycznym zrobiło się głośniej dzięki viralowemu trendowi na TikToku, polegającym na nagrywanie filmików z „estetyką państw post radzieckich” do piosenki innego sławnego białoruskiego zespołu Molchat Doma. 

Być swobodnym, śpiewając o niewoli 

Zespół aktywnie wspierał demonstrantów podczas protestów na Białorusi w 2020 r. Protestującym poświęcili piosenkę „Norma”. Również podczas „Marszu przeciwko faszyzmowi” zatrzymano Ilję Czerepko-Samochwałowa, który dostał 15 dni więzienia. Po ataku Rosji na Ukrainę zespół w swoich sieciach społecznościowych potępił działanie rosyjskich władz i poprał obywateli Ukrainy. 

Bilety są dostępne na stronie Ticketshop.

Czytaj także: Międzynarodowy festiwal w Poznaniu. Koncerty po raz pierwszy w parku.

Yevhenii Hnatiuk
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl