Międzynarodowy festiwal w Poznaniu. Koncerty po raz pierwszy w parku

Ethno Port Poznań to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń kulturalnych roku. Do Poznania powraca już po raz szesnasty. To trzydniowe święto różnorodności gwarantuje niezapomnianą podróż po świecie za pomocą zagranicznych dźwięków. Zapewnia jednocześnie miejsce dla warsztatów, spotkań, akcji społecznych i kiermaszu. Już niebawem, od 23 do 25 czerwca, Centrum Kultury Zamek i pobliski park im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zapełnią się artystami z całego świata, prezentującymi swoje unikatowe tradycje.

Po raz pierwszy na Ethno Port

W programie festiwalu znajdują się dwie premiery. Jedną z nich jest koncert polsko-ukraińskiego Chóru Skoworoda. Powstał przy współpracy z CK Zamek. Przewodzi mu utalentowany piosenkarz, aktor i dyrygent Volodymyr Andrushchak. Chór Skoworoda, noszący imię sławnego ukraińskiego poety i filozofa Hryhorija Skoworody, zaprezentuje publiczności swoje wyjątkowe interpretacje pod batutą Andrushchaka.

– Bardzo się cieszę, że mogę z tą grupą pracować, bo 15 osób, które tworzy ten chór, to są osoby bardzo utalentowane. To pokolenie osób urodzonych w Ukrainie już po rozpadzie ZSRR, więc mają inną mentalność i otwartość. Poza tym, że ich uczę, to sam, wiele z tego wyciągam dla siebie – mówił Volodymyr Andrushchak i dodał: – Jeśli Taras Szewczenko był ojcem ukraińskiej kultury, tak Hryhorij Skoworoda był jego praojcem. To bardzo ważna osoba dla naszej kultury i dziedzictwa.

Za kompozycje muzyczne, które wykona chór, odpowiedzialny jest Maciej Rychły, ceniony muzyk, psycholog i współzałożyciel Kwartetu Jorgi. Ich premierowy występ odbędzie się w piątek, 23 czerwca o godzinie 17 w Sali Wielkiej.

Drugą niezwykłą premierą będzie koncert Common Routes, projektu wspieranego przez Kreatywną Europę. Ta inicjatywa, realizowana we współpracy z francuskim wydawnictwem Accords Coises i Le 360 Paris Music Factory. Wspiera artystów i artystki europejskie oraz migrantów, którzy w wyniku różnych okoliczności zostali zmuszeni do opuszczenia swoich ojczyzn. Nad nowym materiałem współpracowało 15 artystów. Trzonem Common Routes jest Olivier Kikteff, Antoine Girard i Aida Nosrat. Wwspierani przez artystów znanych z poprzednich edycji festiwalu – Malwinę Paszek (Polska/Poznań) oraz Nastę Niakrasawę (Białoruś).

– W tym roku możemy powrócić do skali, którą pamiętamy z poprzednich edycji. Pokazać poszanowanie, otwartość, tolerancję i podkreślić równość kultur, a także zintegrować się z innymi osobami – mówiła Anna Hryniewiecka, dyrektorka CK Zamek i dodała: – Po raz pierwszy festiwal odbędzie się w Parku im. A. Mickiewicza, co nas bardzo cieszy.

Trzy dni muzycznych koncertów

Najkrótsze noce w roku w Poznaniu nabiorą magicznego charakteru, dzięki koncertom prezentującym dźwięki z różnych zakątków świata. Oparte na lokalnych tradycjach i muzycznych korzeniach. Po premierowym występie Chóru Skoworoda na Dziedzińcu Zamkowym publiczność będzie miała okazję zanurzyć się w kurdyjskich pieśniach i brzmieniach Rusan Filiztek i jego zespołu (Turcja/Francja). Doświadczyć energii folkowo-punkowej formacji Bohemian Betyars z Węgier (Sounds of Europe). A także odbyć muzyczną podróż do lasów deszczowych Konga Brazaville, gdzie przedstawiciele Pigmejów Aka ożywią nas dźwiękami z pradawnych kultur.

Ethnoportowa sobota przyniesie aż pięć koncertów. Na scenie pojawią się południowokoreańskie zespoły Sinnoi i Cellogavageum. Łączące jazz z tradycją (we współpracy z Jarasum Jazz Festival), a także rodzina Zene’t Panon z wyspy Reunion. Afrokaraibska grupa Conjunto Papa UPA z Holandii (Sounds of Europe) dostarczy publiczności wybuchową dawkę rytmu. Natomiast Stelios Petrakis Quartet (Grecja) wprowadzi słuchaczy w starożytne dziedzictwo europejskie, tradycje wyspiarskie i tajemniczy świat arabski.

Niedzielny program muzyczny rozpocznie się koncertem ukraińskiego tria US Orchestra w Parku im. A. Mickiewicza, które zapewni ogromną dawkę energii płynącej z muzyki ludowej. Później publiczność będzie miała okazję wysłuchać premierowego występu Common Routes oraz zanurzyć się w dźwiękach polskiego zespołu Kosy, który poprzez piękne pieśni regionu Dolnego Śląska połączy cztery intrygujące żeńskie głosy. Na koniec, Trio Balaklava Blues (Ukraina/Kanada) oczaruje mieszanką współczesnych i tradycyjnych dźwięków, a Maria Mazzotta Trio z Włoch (Sounds of Europe – Kreatywna Europa) zakończy festiwal lirycznym występem.

Wydarzenia towarzyszące

Program wydarzeń towarzyszących, opracowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Lepszy Świat, obfituje w warsztaty, projekcje filmowe, spotkania poświęcone istotnym kwestiom społecznym oraz atrakcje dla najmłodszych uczestników. W ramach festiwalu odbędzie się również wystawa „TU / MY – SĄSIADKI” prezentująca portrety ukraińskich kobiet, które zdecydowały się na nowe życie w Poznaniu, uciekając przed okrucieństwem wojny.

Sesja zdjęciowa, która miała miejsce podczas projektu „Jak się TU odnaleźć” pomogła tym kobietom w ponownym odkrywaniu samych siebie. Portrety zostały uwiecznione przez utalentowanego fotografa Barłomieja Śnierzyńskiego. Podczas festiwalowych dni będzie również możliwość zwiedzania kiermaszu, gdzie będzie można nabyć rękodzieło.

– 16. edycja pokazuje, to co najpiękniejsze, czyli wielokulturowość. Możliwość przebywania z innymi i zmiany doświadczeń, tych artystycznych, jak i społecznych – mówiła Justyna Makowska, dyrektorka Wydziału Kultury UMP.

Wszystko to będzie miało miejsce w samym sercu Poznania, podczas trzech magicznych dni, które wprowadzą poznaniaków w międzynarodowy nastrój. Jednocześnie skłaniając do refleksji nad światem i wiarą w możliwość stworzenia lepszego świata, w którym wzajemne relacje i zrozumienie odgrywają kluczową rolę.

Cały program można sprawdzić na oficjalnej stronie: www.ethnoport.pl. Karnety na 3 dni kosztują 330 zł. Dzisiaj rozpocznie się też start sprzedaży biletów na pojedyncze dni.

Czytaj też: Kawu znowu zatrzymany. Wrócił dokończyć mural. To nielegalna reklama?

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl