Zmarł Jan Górski, weteran Armii Krajowej

Zmarł pułkownik Jan Górski zasłużony weteran Armii Krajowej i lekarz. Były żołnierz miał 100 lat.

WETERAN II WOJNY ŚWIATOWEJ ZMARŁ W WIEKU 100 LAT

O śmierci pułkownika Jana Górskiego, za pośrednictwem portalu na Twitterze, poinformował wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. Weteran w kwietniu tego roku obchodził setne urodziny.

Jan Górski w trakcie II wojny światowej działał jako łącznik w szeregach Armii Krajowej. W trakcie walk został postrzelony w klatkę piersiową, po powrocie do zdrowia ponownie zaczął walkę z wrogiem. Po wojnie został aresztowany przez władze PRL i skazany na śmierć, jednak wyroku nie wykonano. Najwyższą karę najpierw zamieniono na dożywotnie więzienie a ostatecznie w 1957 Jan Gorski został zwolniony z więzienia.

WALCZYŁ NA WOJNIE, POTEM RATOWAŁ ŻYCIE

Po wojnie skończył studia medyczne w Poznaniu i rozpoczął praktykę lekarską. W swojej pracy zajmował się chorobami płuc. Został odznaczony za walkę z gruźlicą. Pułkownik był również współtwórcą Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Został też odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Medalem Wojska Polskiego Do końca życia mówił o sobie samym bardzo skromnie.

Dziękuję za wszystkie życzenia. Nie byłem nigdy bohaterem i za bohatera się nie uważałem. Byłem normalnym żołnierzem. Armia Krajowa liczyła około 400 tysięcy żołnierzy – jednym z nich byłem ja. – mówił Górski w trakcie swoich setnych urodzin.

Franciszek P. Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl