Zarzucają jej propagowanie nazizmu. Jest zawiadomienie do prokuratury

Organizacja monitorująca zachowania ksenofobiczne i rasistowskie złożyła zawiadomienie do prokuratury o propagowaniu nazizmu przez Marikę Matuszak. Zbigniew Ziobro kilka dni temu podjął decyzję o udzieleniu 24-latce przerwy w odbywaniu kary więzienia. Kobieta została skazana za „chuligański rozbój”.

Front Oczyszczenia Narodowego

O sprawie Mariki Matuszak pisaliśmy wcześniej. 24-latka z kolegą byli związani z grupami neonazistowskimi z Gniezna. Oboje skazani należeli do neonazistowskiej organizacji Front Oczyszczania Narodowego. Oboje byli również członkami Młodzieży Wszechpolskiej, a Michał Ostrzycki (kolega skazanej) był nawet wiceprezesem lokalnego oddziału. W ramach działań organizacji organizowali akcje promujące poglądy prawicowe oraz protesty przeciwko lokalnemu środowiskowi LGBT. 

Później Ostrzycki i Matuszak opuścili organizację, aby założyć własną pod nazwą Front Oczyszczenia Narodowego (FON). Na banerach FON-u możemy zobaczyć krzyż celtycki i „czarne słońce”. Są to jedne z najpopularniejszych symboli wykorzystywanych przez osoby i organizacje neonazistowskie. Celem FON-u według założycieli miało być „oczyszczenie Polski z wszelkich skaz, brudów i wrogów narodu polskiego”.

Na jego profilowym koncie na stronie Zrzutka.pl. na zdjęciach dołączonych do zbiórki „Gniezno Seniorom” można zobaczyć właśnie Ostrzyckiego i Matuszak, którzy w czapkach z krzyżami celtyckimi pozują z seniorami. 

Jest zawiadomienie o propagandzie nazizmu

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych zamieścił na swoim profilu na Facebooku zdjęcie Ostrzyckiego, na którym pozuje wśród nazistowskich swastyk.

Organizacja złożyła zawiadomienie do prokuratury o „propagowaniu nazizmu przez Marikę Matuszak i jej kolegów z Frontu Oczyszczenia Narodowego”. Jak podają, zebrali oni informacje, które wskazują, że młoda kobieta i jej koledzy propagowali ideologię nazistowską w przestrzeni publicznej. Aktywiści dodają, że cel FON-u jest kopią celów, które głosili naziści w Niemczech.

– W składanym dzisiaj zawiadomieniu o popełnieniu przestępstwa będziemy domagać się ścigania neonazistów, których uwalnia z więzień Zbigniew Ziobro będący karykaturą prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości – podaje organizacja w swoim oświadczeniu.

Czytaj także: Marika M. skazana za rozbój chuligański. Prawica pragnie jej ułaskawienia.

Eugeniusz Hnatiuk
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl