Zastępcy J. Jaśkowiaka otrzymali nagrody pieniężne za „szczególne osiągnięcia”. Ile?

Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak uhonorował swoich trzech zastępców specjalnymi nagrodami za ich wybitne osiągnięcia w pracy w 2023 roku. Łącznie otrzymali ponad 50 tys. zł.

Jacek Jaśkowiak ma trzech zastępców: Mariusza Wiśniewskiego, Jędrzeja Solarskiego i Bartosza Gussa. Każdy z nich pełni kluczową funkcję w strukturze zarządzania miastem. Nagrody zostały przyznane za „szczególne osiągnięcia” w roku 2023.

Każdy z zastępców prezydenta ma swoje obszary, za które odpowiada. Mariusz Wiśniewski nadzoruje m.in. kwestie związane z ruchem drogowym, konserwatorem zabytków, edukacją, kryzysowym zarządzaniem i bezpieczeństwem, a także komunikacją publiczną w mieście. Jędrzej Solarski odpowiada m.in. za koordynację projektów i rewitalizację, a także obszary kultury, sportu, zdrowia i spraw społecznych. Natomiast Bartosz Guss zajmuje się przede wszystkim inwestorami, gospodarką nieruchomościami, środowiskiem, zielonymi terenami i usługami komunalnymi.

Bartosz Guss (fot. Łukasz Gdak/wPoznaniu.pl)

Nagrody dla zastępców

Prezydent Jaśkowiak regularnie przyznaje nagrody swoim zastępcom. Jak ustaliła „Gazeta Wyborcza” w rozmowie z Wojciechem Kasprzakiem, dyrektorem wydziału organizacyjnego urzędu miasta w 2023 roku trzy nagrody wyniosły łącznie 52 146,72 zł netto.

Mariusz Wiśniewski otrzymał 14 025,35 zł, Jędrzej Solarski 14 510,35 zł, a Bartosz Guss 23 611,02 zł. W 2022 roku dostali odpowiednio: 12 178,89 zł, 12 638,95 zł i 12 178,89 zł.

Nagrody są przyznawane za wyjątkowe osiągnięcia w pracy zawodowej, w tym za nadzorowanie i koordynację ważnych zadań. W porównaniu do regularnych pensji zastępców nagrody są dodatkowym uznaniem za szczególne zaangażowanie i osiągnięcia.

Mariusz Wiśniewski (fot. Łukasz Gdak/wPoznaniu.pl)

Jakie osiągnięcia?

Dyrektor Kasprzak wyliczył „Gazecie Wyborczej” , że wśród nich są:

  • tramwaj na Naramowice,
  • nowa szkoła na Podolanach,
  • przedterminowe oddanie do użytku pierwszego odcinka trasy PST,
  • budowa kolejnego odcinka Wartostrady,
  • przejęcie przez miasto systemu gospodarki odpadami,
  • 200 mln zł z Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa BGK na budownictwo komunalne,
  • nowe standardy ochrony zieleni,
  • przyjęcie studium,
  • pomoc dla uchodźców z Ukrainy,
  • pieniądze na inwestycje sportowe oraz przejęcie filharmonii przez Poznań i oddanie Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości marszałkowi.

Michał Grześ, radny PiS w rozmowie z „Wyborczą” ocenił, że nagrody dla zastępców były zawsze, niezależnie, kto pełnił funkcję prezydenta Poznania. Dodał natomiast, że gdyby Jacek Jaśkowiak prowadził własną firmę, a nie przyznawał nagrody z pieniędzy podatników, możliwe, że wówczas nie dałby tak chętnie tak wysokich sum.

O komentarz gazeta poprosiła też radnego z KO – Marka Sternalskiego. Ten podsumował, że „biorąc pod uwagę liczbę zadań, zakres obowiązków i odpowiedzialność, które mają poszczególni zastępcy, nie są to szokujące kwoty”.

Czytaj też: Korupcja w Poznaniu. Urzędnik brał łapówki od deweloperów. CBA zatrzymało 5 osób

Jędrzej Solarski (fot. Łukasz Gdak/wPoznaniu.pl)
Źródło: Gazeta Wyborcza

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl