Przyznano prestiżową nagrodę. Dostaje się ją raz do roku. Kto ją otrzymał?

W tym roku Wielka Złota Pieczęć Miasta Poznania trafiła w ręce wybitnego przedsiębiorcy, mecenasa sztuki i filantropa, Wojciecha Pawłowskiego. To wyróżnienie jest ukoronowaniem jego wieloletniego zaangażowania w rozwój kultury, wsparcie sztuki, oraz działalność charytatywną na rzecz społeczności poznańskiej.

Wojciech Pawłowski to nie tylko prezes i współwłaściciel Huty Szkła „Warta” w Sierakowie, ale także prezes Warta Glass Group. Jego wpływ na branżę opakowań szklanych nie zna granic, co potwierdza tworzenie międzynarodowej marki i udział w jednej z największych prywatnych grup kapitałowych w Polsce. Jako współzałożyciel Polskiej Izby Opakowań, wieloletni przewodniczący tej rady, oraz członek Polskiej Rady Biznesu Pawłowski zdobył uznanie w świecie biznesu.

Nie tylko biznes, ale też pomoc innym

Jednak Pawłowski nie ogranicza swojego wpływu tylko do biznesu. Jego pasją jest kultura, którą wspiera poprzez sponsoring Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu i Filharmonii Poznańskiej. Jest również mecenasem młodych talentów, pomagając w rozwoju miłości do muzyki wśród dzieci.

– Pan Wojciech Pawłowski od dawna wspiera życie muzyczne Poznania – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Patronuje karierom młodych, utalentowanych artystów, przyczynił się też do wskrzeszenia Wydawnictwa Poznańskiego, które dzięki niemu odzyskało prestiż, autorów i czytelników. Oprócz rozwijania biznesu i sponsorowania kultury pomaga też ludziom w potrzebie. Kupował sprzęt dla szpitali, pomagał hospicjom i domom dziecka, angażował się w opiekę nad uchodźcami z Ukrainy. To wyjątkowy człowiek, który zasługuje na najwyższe poznańskie odznaczenia.

fot. Łukasz Gdak/wPoznaniu.pl

Działalność charytatywna

Wojciech Pawłowski zasłynął ze wsparcia dla sztuki i dziedzictwa kulturowego. Jego wsparcie dla Wydawnictwa Poznańskiego oraz przebudowa Galerii Faras im. prof. Kazimierza Michałowskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie są tylko kilkoma przykładami jego działalności na rzecz kultury. Pawłowski angażuje się także w działalność charytatywną, udzielając wsparcia szpitalom poznańskim, uchodźcom z Ukrainy i wielu innym potrzebującym.

fot. Łukasz Gdak/wPoznaniu.pl

Doceniony przez społeczność

Jego zaangażowanie i wkład w rozwój społeczności zostały docenione przez państwo. Wojciech Pawłowski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi. Nagrody i wyróżnienia, takie jak Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „Mecenas Kultury”, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego „Za Czynienie Dobra” czy Nagroda Komedy Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu świadczą o uznaniu dla Pawłowskiego, jakim obdarzyło go społeczeństwo polskie.

fot. Łukasz Gdak/wPoznaniu.pl

Wielka Złota Pieczęć Miasta Poznania

Wojciech Pawłowski otrzymując Wielką Złotą Pieczęć Miasta Poznania, dołącza do elitarnego grona laureatów tego wyjątkowego wyróżnienia. Symbolika tej pieczęci nawiązuje do oryginalnej repliki tłoku pieczętnego z XIV wieku. Na pieczęci widać herb Miasta Poznania oraz wklęsły napis gotycki „Sigillum Civitatis Poznanie”.

fot. Łukasz Gdak/wPoznaniu.pl

Czytaj też: Pół roku uchwały krajobrazowej. Miasto zaprasza mieszkańców do rozmowy

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl