Zaniedbany skwer na tyłach galerii handlowej. Miasto ma na niego pomysł

Skwer Agnieszki Osieckiej znajduje się na zapleczu największej poznańskiej galerii handlowej. Powstał w 2021 roku i miał upamiętnić poetkę. Od tego czasu przestrzeń nie została zagospodarowana. Miasto ma jednak pomysł, by zbudować na jego terenie m.in. zbiornik retencyjny.

Czesław Niemen, Agnieszka Osiecka, Anna Jantar – to nazwiska, których nie trzeba nikomu przedstawiać. Ulice nazwane na cześć tych artystów znajdują się na osiedlu Łacina, na tyłach największej poznańskiej galerii handlowej – Posnania. W przyszłości na pobliskim placu, przy ul. Andrzeja Sobczaka, może powstać park świętego Franciszka, o czym mówi proboszcz miejscowej parafii, ksiądz Radosław Rakowski. Park ten ma być inspirowany „zieloną” encykliką papieża Franciszka i nauczaniem założyciela zakonu franciszkanów.

Poznań upamiętnił poetkę

Wszystko wskazuje, że inna przyszłość czeka skwer Agnieszki Osieckiej. Prostokątny teren otoczony jest ulicami Niemena i Sobczaka. Pomysł nazwania skweru na Łacinie imieniem Osieckiej powstał w 2021 r. Inicjatorzy projektu pragnęli upamiętnić poetkę w przestrzeni miasta, wskazując na ponadczasowy charakter jej tekstów i wpływ na polską kulturę.

Ostatecznie, 9 listopada 2021 r. radni miasta Poznania zdecydowali o przyjęciu projektu. Tym samym na Łacinie powstał skwer Osieckiej.

Od tego czasu minęło ponad 1,5 roku. Na skwerze rosną dzikie chaszcze i samosiejki. Na środku można zobaczyć piaszczystą powierzchnię, która po każdym deszczu zamienia się w błoto. W jego pobliżu powstała galeria handlowa i nowowybudowane budynki mieszkalne. Miejsce sprawia wrażenie zaniedbanego.

Zbiornik retencyjny i przestrzeń rekreacyjna

Jak informuje Agata Kaniewska, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich (ZDM), na terenie skweru Osieckiej ma powstać zbiornik retencyjny. – ZDM zlecił do spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie (PIM) opracowanie dokumentacji projektowej dla tej budowy – mówi.

Kaniewska przekazała też, że w ramach budowy otwartego zbiornika retencyjnego projektowana jest też część rekreacyjna. – Na terenie przewidziano siłownie terenowe, plac zabaw, przestrzeń rekreacyjną, elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci oraz stojaki na rowery. Zaplanowane są również ciągi piesze wokół zbiornika oraz nasadzenia drzew i krzewów – wylicza.

Rzeczniczka ZDM-u zaznacza, że dla inwestycji uzyskano pozwolenie na budowę, a obecnie opracowywane i uzgadniane są projekty wykonawcze. – Zakończenie prac projektowych planowane jest na koniec II kwartału bieżącego roku – przekazuje.

Rozpoczęcie budowy zbiornika retencyjnego na terenie skweru Osieckiej planowane jest na 2024 rok, pod warunkiem zapewnienia pełnego finansowania tego zadania.

Przedstawiciele Rady Osiedla Rataje nie odpowiedzieli na nasze prośby o kontakt.

Nie obyło się bez kontrowersji

Decyzja o nazwaniu ulic wokół Posnanii zapadła w 2016 r. Miejscy radni zagłosowali wówczas, by ulice te nosiły imiona m.in. Anny Jantar, Krzysztofa Komedy i Czesława Niemena. Przeciwko temu pomysłowi był Franciszek Sterczewski, obecny poseł Koalicji Obywatelskiej.

– W Poznaniu dzielnice z nazwami ulic od patronów artystów to Jeżyce i Łazarz. Są ponadto Wolne Tory, północne Jeżyce, czyli tereny, na których powstaną nowe ulice. Tam z pewnością znajdzie się miejsce dla wielu artystów. To miejsca o wiele bardziej adekwatne do prestiżu nazwisk, o których mówimy – argumentował. – Jeśli miasto z jednej strony deklaruje rewitalizację śródmieścia, z drugiej zaś dogadza galerii handlowej nazwiskami artystów, to wykazuje się rozdwojeniem jaźni – dodał.

Zobacz też: Zrobili śmietniki z budowy. Dostali karę

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl