Zaczyna się Tydzień Ciemnego Nieba w Chalinie i Sierakowie

Z okazji przypadającego podczas kwietniowego nowiu Księżyca Międzynarodowego Tygodnia Ciemnego Nieba w Chalinie i Sierakowie odbędzie się wspólne obserwowanie piękna nocnego rozgwieżdżonego nieba.

W wielu miejscach na świecie sztuczne oświetlenie nie pozwala już dostrzec na nocnym niebie gwiazd. Ale świadomość problemu, jakim jest zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem, jest coraz większa, podejmowane są działania, by temu przeciwdziałać. W 2014 roku w sołectwach Izdebno i Chalin powstała Ostoja Ciemnego Nieba Izdebno Chalin – wówczas piąty taki obszar w Polsce.

Zanieczyszczenie sztucznym światłem uniemożliwia dostrzeżenie na niebie słabszych obiektów takich jak Droga Mleczna, ponadto często nie pozwala na prowadzenie badań naukowcom. Ma również negatywny wpływ na wszystkie organizmy żywe, które od stuleci adaptowały się do ziemskiego rytmu dnia i nocy.

Ochrona ciemności nocy ma też oczywiście związek z ekonomią – trzeba bowiem mieć na uwadze, że chroniąc ciemność nocy, zużywamy mniej energii! Ten proces nie zmusza nas jednak do skrajności, tylko do wdrażania racjonalnych rozwiązań – nie musimy zupełnie zrezygnować z oświetlenia, musimy nauczyć się racjonalnie nim zarządzać.

MOC ATRAKCJI

Wizyta w Sierakowie i Chalinie umożliwi zainteresowanym zgłębienie tajników kosmosu i zdobycie wiedzy na temat tego jak można chronić ciemność nocy. Organizatorzy zapowiadają, że będzie się działo! Oto opis tych atrakcji: „Sam Księżyc zniknie z nocnego nieba i spadnie na powierzchnię Ziemi a wraz z nim meteoryty! Odbędą się też pokazy nocnego nieba, wystawa fotograficzna i warsztaty fotograficzne. Warsztaty plastyczne dla dzieci i wiele innych!”.

HARMONOGRAM WYDARZENIA:

14 kwietnia w godzinach 18:00-21:00 organizatorzy zapraszają na przystań za Wartą w Sierakowie

Księżyc nad Wartą – prezentacja edukacyjnego namiotu pneumatycznego

Pokaz nocnego nieba

15 kwietnia w godzinach 18:00-23:00 do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Chalinie

18:00

Księżyc w Chalinie – prezentacja edukacyjnego namiotu pneumatycznego (kandydaci na astronautów poszukiwani! – po przeszkoleniu astronauci w kosmicznych skafandrach będą mogli wejść do wnętrza Księżyca!)

Kolekcja meteorytów i skała księżycowa

Warsztaty plastyczne dla dzieci – „Malujemy modele planet”

I inne!

20:00

prelekcja „Ciemne niebo Kopernika – ocalić od zapomnienia” – Paweł Nawalkowski – Prezes Zarządu i koordynator Programu Ciemne Niebo Stowarzyszenia POLARIS – OPP

Gościem będzie Tomasz Zaraś – inicjator powstania Ostoi Ciemnego Nieba Izdebno Chalin

21:00

Pokaz nocnego nieba

Ognisko (prowiant we własnym zakresie)

22 kwietnia w godzinach 19:00-23:00 do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Chalinie

19:00

Wernisaż wystawy fotograficznej „Nocne Krajobrazy” Polskiego Związku Fotografów Przyrody

20:00

Szkolenie z nocnej fotografii przyrodniczej i astronomicznej – część teoretyczna – Patryk Erbetowski – fotograf i twórca wideo, specjalizujący się w fotografii krajobrazowej

21:00

Ognisko (prowiant we własnym zakresie)

Szkolenie z nocnej fotografii przyrodniczej i astronomicznej – część terenowa

Bartłomiej Najtkowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl