Wystartowała kolejna edycja konkursu na Wielkopolskie Jadłodzielnie

Konkurs jest kierowany do jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych. Realizowany jest w ramach „Programu ograniczania marnotrawstwa i strat żywności w Wielkopolsce na lata 2021-2025”, przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Nabór wniosków trwa do 29 lutego 2024 roku, a pula środków wynosi 275 tys. zł. Wielkopolskie Jadłodzielnie mają nakłonić do ograniczania marnowania, zrównoważonego korzystania z zasobów i mądrego korzystania z żywności.

Wymiana żywności między mieszkańcami

Powstaną kolejne Jadłodzielnie dla mieszkańców Wielkopolski. To inicjatywa zachęcająca do niemarnowania żywności. Konkurs umożliwia pozyskanie dofinansowania przez lokalne samorządy i organizacje pozarządowe prowadzące działalność pomocową w zakresie dystrybucji żywności na terenie całego województwa. Głównym celem Wielkopolskich Jadłodzielni jest wsparcie mieszkańców wielkopolski w ograniczeniu marnowania żywności. Konkurs realizowany jest również aby promować zrównoważone korzystanie z żywności. Jadłodzielnie to infrastruktura, która umożliwi wielkopolanom wymianę produktów spożywczych.

– Po raz kolejny Samorząd Województwa Wielkopolskiego umożliwia pozyskanie wsparcia na budowę obiektów i infrastruktury umożliwiającej lepsze zagospodarowanie i ograniczenie marnowania żywności. Realizowana jest już piąta edycja konkursu „Wielkopolskie Jadłodzielnie”. Prowadzony jest w dwóch formach dla Jednostek Samorządu Terytorialnego oraz organizacji pozarządowych. W ten sposób zwiększona zostaje możliwość tworzenia miejsc wymiany żywności. W Wielkopolsce funkcjonuje już 28 Jadłodzielni. Całkowita pula środków dla jednostek terytorialnych wynosi 200 tys. zł, a dla organizacji pozarządowych 75 tys. zł. – mówi wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski

Aż 80% dofinansowania do Jadłodzielni

„Wielkopolskie Jadłodzielnie” mogą otrzymać do 80% poniesionych poniesionych kosztów kwalifikowalnych, a dofinansowanie wynosi nie mniej niż 5 tys. zł i nie więcej niż 25 tys. Pieniądze otrzymają nowopowstałe Jadłodzielnie. Istnieje również możliwość doposażenia Jadłodzielni powstałych w latach 2021-2023.

W ubiegłorocznej edycji powstały Jadłodzielnie w Jarocinie, Witkowie, Kostrzynie, Stęszewie, Chodzieży, Wyrzysku i Czerniejewie. Termin składania wniosków trwa do 29 lutego 2024 roku. Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stornie internetowej Samorządu Województwa Wielkopolskiego, na stronie Wielkopolska i okolice – Wielkopolskie Wici. Szczegółowych informacji na temat konkursów „Wielkopolskie Jadłodzielnie” i  „Wielkopolskie Jadłodzielnie (NGO)” udzielają pracownicy Departamentu Rolnictwa i  Rozwoju Wsi UMWW w Poznaniu.

czytaj także – Koniec zadań domowych. Jakie są opinie na ten temat?

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl